1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ak Parti karıştı
Ak Parti karıştı

Ak Parti karıştı

AK Parti Diyarbakır İl Teşkilatı karıştı. Başkan Halit Advan, Başbakan'ın sert tepkisiyle “istifa ve görevden alınma” aşamasına geldi. Kadın Kolları Başkanı Yağmur ise istifa etti.

A+A-

AK PARTİDE ŞOK GELİŞME
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'daki İl Başkanları Toplantısı'nda Taraf Gazetesi'ne verdiği 'Dindar Kürtler BDP'ye oy veriyor' açıklamasından dolayı sert çıkarak bazı ulusal gazetelerin haberlerindeki iddialara göre 'Benim böyle bir il başkanım olamaz' dediği Diyarbakır İl Başkanı Halit Advan'a kapıyı gösterdi.
 
ADVAN SESİZLİĞE BURUNDU
 
Kulislere bomba gibi düşen bu gelişmeden sonra gazetecilerin ulaşmaya çalıştığı Advan telefonlara cevap vermezken, Ankara'da olduğu ve büyük moral bozukluğu yaşadığı belirtildi. Sessizliğe burunan İl Başkanı Advan, “istifa ve görevden alınma” aşamasına geldi. Advan'ın Parti Genel Merkezi tarafından istifasının istendiği öğrenildi. Advan'ın bugün Diyarbakır'a gelmesi bekleniyor. Advan'ın açıklama yapıp yapmayacağı bilinmezken, yerine bu hafta içinde sürpriz bir ismin atanıp atanmayacağı konuşulmaya başlandı.
 
2 YIL BAŞKANLIK YAPTI
 
2004 yılında AK Parti'ye üye olan Advan, 2009 yerel seçimlerinde Yenişehir Belediye Başkan adayı gösterildi ancak seçimi kazanamadı. Baki Aksoy'un milletvekili aday adayı olmak için istifa etmesinden sonra Şubat 2011'de genel merkez tarafından Diyarbakır il başkanı olarak atandı. 2 Haziran 2012'de Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı İl Kongresi'ne genel merkez kararıyla tek aday olarak gösterilen Advan ikinci kez il başkanlığı görevine getirilmişti.
 
YAĞMUR İSTİFA ETTİ
 
Bir diğer şok haber ise İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Yağmur'dan geldi. Başkanlığını yaptığı Sevde Kadın ve Gençlik Girişimcileri Derneği'nin yoksul öğrencilere yönelik hazırlanan SBS kursu SODES tarafından kabul edilen ve eğitimler için yüklenici firma olarak eşi Hayri Yağmur'a ait Özel Elit Bilgisayara, İngilizce ve Sürücü Kursu Eğitim merkezini seçtiği ortaya çıkan Yağmur ,genel merkeze istifasını sundu. İstifası henüz kabul edilmeyen Yağmur'un iddialar hakkında Pazartesi günü açıklama yapacağı öğrenildi.
 
İŞTE O AÇIKLAMASI
 
BDP sosyalist ve sol olduğunu iddia eden bir parti. AK Parti ise muhafazakar demokrat bir parti olduğunu savunuyor. Normalde bölgede bütün dindar kesimin bize oy vermesi gerekir ama dindar seçmen BDP'ye daha çok oy veriyor. Bunun nedeni de Şeyh Sait'in asılması, 12 Eylül darbesi, faili meçhuller ve köy boşaltmalar...

34 köylünün bombardımanda yaşamını yitirdiği Uludere'nin ardından bu yılın Yaş Kararnamesi'ne bakmak gerekir. Emekli edilenlerin içinde kim var. 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanı emekli edildi. Burada önemli olan bu olayın faillerinin bulunmasıdır. Soruşturmanın derinleştirilip haklarında ceza davası açılması ve gereken cezanın verilmesidir. Burada bir insafsızlık, bir katliam var ve katliamı yapanlar hakkında mutlaka bir ceza davası açılmalıdır.
 
ANADİLDE SAVUNMA
 
KCK davasında Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Kürtçeyle ilgili yaklaşımları kabul edilemez. 10-15 milyon insanın konuştuğu bir dil 'Bilinmeyen dil' diye bir ucubeye dönüştürüldü. Olacak şey değil. Siz bir toplumun dili, kültürü ve gelenekleriyle alay edemezsiniz. Buna hakkınız yok. Velev ki, yargı organında otursanız bile. Bu ahlaki de değildir.”  

Etiketler :