1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti 2 ilçe sonucuna itiraz etti
AK Parti 2 ilçe sonucuna itiraz etti

AK Parti 2 ilçe sonucuna itiraz etti

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, Ergani ve Çınar ilçelerinde bazı köylerde askerde olanlar adına oy kullanıldığı ve ilçe seçim kurulundaki birleştirme tutanaklarında hile yapıldığını gerekçe göstererek ilçe seçim kurullarına itiraz ettiklerini

A+A-

BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, AK Parti'nin kaybettiği seçimleri zorla alma çabası içerisine girdiğini belirterek, yeni bir sayım olsa bile sonuçların değişmeyeceğini ifade etti.

Diyarbakır'da Ak Parti, Ergani ile Çınar ilçelerinde pazar günü yapılan yerel seçim sonuçlarına itirazda bulundu. AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, Ergani ve Çınar'da seçim sonuçlarına itiraz ettiklerini belirterek, "İlçe seçim kurullarında birleştirme tutanaklarına ve bazı köylerde askerde olan seçmenlerin yerine oy kullanılmış. İlçe teşkilatlarındaki arkadaşlarımız ilçe seçim kurullarına itirazda bulunarak, yasal süreci takip ediyorlar" diye konuştu.

"AK PARTİ İÇERİSİNDEKİ HAŞHAŞİLER"

Yerel seçimleri az bir oyla kaybeden AK Parti Ergani Belediye Başkan adayı Abbas Hüseyinoğlu, rakibinin sadece BDP olmadığını, AK Parti içerisindeki haşhaşiler ve paralel yapının olduğunu ileri sürdü. Hüseyinoğlu, "Kendini AK Partili olarak görüp de, AK Parti'yi arkasından hançerleyenlerin karşısında olacağım. Onlar zannetmesinler ki biz onları bilmiyoruz. Benim rakibim sadece BDP değildi, AK Parti içerisinde bazı unsurlar vardı. Onlara karşı mücadele verdim. Başkan adaylığı sürecinde başkan adayı olmak için başvuran 14 aday adayından sadece 2-3'ü dışında, 30 Mart seçimleri sırasında hepsi bana karşı mücadele verdi. Buna rağmen yılmayarak, AK Parti bayrağını Ergani'nin ortasına diktim. Ergani'deki o paralel yapı da haşhaşiler ile aynı kefededirler. Bunların amacı AK Parti değil, BDP'nin kazanmasıydı" diye konuştu.

BDP: SEÇİM OLSA DA SONUÇ DEĞİŞMEYECEK

BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, AK Parti'nin Ergani ve Çınar ilçelerindeki seçim sonuçlarına itiraz etmesine ilişkin bugün basın toplantısı düzenledi. Seçim süresi içerisinde AK Parti'nin uygunsuz davranarak, seçime hile karıştırmaya çalıştığını ileri süren Zümrüt, "Seçim süresi içerisinde AKP'nin bir çok uygunsuz ve karıştırmak istediği birçok hileler oldu. Birçok yere itiraz etmeleri bizde çok ciddi bir kaygı uyandırdı. AKP, kaybettikleri yerleri zorla alma çabası içerisine girdi. Biz de şu mesajı vermek istiyoruz. Yeni bir sayım da olsa, bu halkın oylarına sahip çıkacaklarını belirtmek istiyoruz. Ergani ve Çınar ile birçok il ve ilçede ittiraz edildiğini ve etmeye çalıştıklarını biliyoruz. Bir çok yerde seçim kurullarının itirazları kabul etmemesine rağmen, orası yetmeyince YSK'ya başvurmaları, burada oyunun nasıl döndüğünü ortaya koymaktadır. Şunu bir kez daha belirtmek istiyoruz. BDP'nin kazandığı il ve ilçelerde, böyle hileye başvurururlarsa buna izin vermeyeceğiz" dedi.

Ergani İlçesi'nde yapılan seçimlerde BDP Belediye Başkan adayı Ramazan Kartalmiş 25 bin 2 oy alırken, AK Parti adayı Abbas Hüseyinoğlu ise 21 bin 955 oy almıştı. Çınar İlçesi'nde ise seçimleri kazanan BDP adayı Ahmet Cengiz, 13 bin 44 oy, AK Parti adayı Mehmet Ali Arzu ise 10 bin 771 oy almıştı.
 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum