1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ajanlık dayatması iddiası!
Ajanlık dayatması iddiası!

Ajanlık dayatması iddiası!

Diyarbakır'da üniversiteye hazırlanan Emine Yılmaz, Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki ailesini ziyaret ettiği sırada, eve gelen polisler tarafından ajanlık yapmaya zorlandığını iddia etti. Polislerin, Yılmaz'ın ailesini tehdit ettikleri de ileri sürüldü.

A+A-

Bingöl'de öğrenciyken 2011 yılında tutuklanan ve iki yıl cezaevinde kaldıktan sonra geçtiğimiz Mayıs ayında tahliye edilen Suruç nüfusuna kayıtlı Emine Yılmaz'ın ailesinin evine giden sivil polislerin aileyi tehdit ederek, Yılmaz hakkında bilgi almaya çalıştığı ve aile yakınları arasında siyasi çalışmalar yürüten bireyler hakkında bilgi verilmesi halinde kendilerine yardımcı olunacağını yönünde baskı yaptığı öne sürüldü. Ailesine yönelik polisin “baskı” ve “ajanlaştırma” girişimine ilişkin İnsan Hakları Derneği'ne başvuracak olan Yılmaz, söz konusu polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

'Seni götürelim kuş gibi ötersin'

Şu anda Diyarbakır'da üniversite sınavlarına hazırlanmak için dershaneye giden ve aynı zamanda çalışarak ailesine katkı sunan Yılmaz, geçtiğimiz hafta Cumartesi günü Suruç'un Sarayaltı Mahallesi'nde bulunan evlerine sivil polislerin gittiğini söyledi.

Kendisinin iletişim bilgilerini ve nerede olduğuna ilişkin ailesine sorular yöneltildiğini dile getiren Yılmaz, “Ailem polislere bu bilgileri vermeyeceğini söylemiş ve karşı çıkmış. Ama sonradan polisler kardeşime 'Biz seni götürelim, kuş gibi ötersin' tarzından tehditte bulunmuş. Bunun üzerine kardeşim de istemeyerek de olsa numaramı vermiş. Kardeşim 'Niçin?' sorusuna polislerin 'Orada ne yaptığını araştıracağız. Yoksa o boşuna Diyarbakır'a gitmez. Örgütle herhangi bir ilişkisi var mı? yok mu? Takip edeceğiz ne yaptığını ortaya çıkarmak için' diye cevap vermişler” diye anlatarak, polislerin bu kadar rahat bir tavır ile ailesine yönelik baskı ve tehditkar tutum sergilemesi karşısında şaşkınlık içinde olduğunu dile getirdi.

'Çevrenizdekileri bildirin yardım edelim'

Polislerin erkek kardeşine ve annesine “Kızınıza neden sahip çıkmıyorsunuz? O bir kadın! Nasıl izin verebiliyorsun erkek değil misin?” şeklinde ifadeler kullanarak, “Bu işleri bıraksın. Bunlarla uğraşmasın” telkininde de bulunduğunu söyleyen Yılmaz, bu sözler ile ailesine yönelik psikolojik baskı yapıp, ailesini kendisine karşı cephe almaya zorladığına dikkat çekti. Yine evlerinin içinde sadece kendisi ile ilgili sorgu yapılmadığını polisin ailesine çevrelerinde siyasi çalışmalar içerisinde bulunan kişileri kendilerine teşhir etmeleri yönünde de baskı yaptığını belirten Yılmaz, “Polis aileme çevrenizde bu işlerle uğraşanlar var mı? Söyleyin bize onların bu işlerden kurtulması için yardımcı olabiliriz. Onları uzak tutarız” önerisinde dahi bulunarak, bilgi edinmeye çalıştığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT