1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ailesine kına paketleyerek bakıyor
Ailesine kına paketleyerek bakıyor

Ailesine kına paketleyerek bakıyor

Rojava'daki savaş nedeniyle Diyarbakır'a göç eden ailelerden yaşam mücadelesi veren Bozkurt ailesi, geçimlerini düğünlerde kullanılmak üzere kına paketleme işi yaparak sağlıyor.

A+A-

9 çocuk annesi Galya Bozkurt, kimseye muhtaç olmamak ve dilenmemek için bu işi yaptığını söyledi

Rojava'da halen devam eden savaşın mağdurları, göç ettikleri yerlerde yeni bir hayatın kapılarını açmaya çalışıyor. Rojava'dan Diyarbakır'a gelerek Sur ilçesinde yaşamaya başlayan 43 yaşındaki 9 çocuk annesi Galya Bozkurt, yaşamını devam ettirmek için düğünlerde kullanılan kınaları ambalajlayarak geçimini sağlıyor. Diyarbakırlı olan ve evlendikten sonra Suriye'ye yerleşen Bozkurt, 2 yıl önce başlayan iç savaştan etkilenerek eşi ve 9 çocuğuyla beraber Diyarbakır'a dönmek zorunda kaldı. Eşinin sağlığının bozulması ve çocuklarının küçük olması nedeniyle bu işi yaptığını dile getiren Bozkurt, “Kimseye muhtaç olmamak ve dilenmemek için bu işi yapıyorum. Günde 4-5 saat çalışarak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Eşim hasta ve çocuklarım daha küçük. Sadece bir oğlum iş bulduğu zamanlarda çalışıyor. Burada Rojava'dan gelip dilenen çok insan var. Bense çalışıyorum” diye konuştu.

Evinin kapısının önünde hem komşularıyla sohbet eden hem de işini yapmaya çalışan Bozkurt, “Her ne kadar az bir para karşılığı bu işi yapıyorsam da yine de memnunum. En azından kimseye muhtaç kalıp sokaklara düşmüyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT