1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ailelerin açlık grevi eylemi nöbet eylemine dönüştü
Ailelerin açlık grevi eylemi nöbet eylemine dönüştü

Ailelerin açlık grevi eylemi nöbet eylemine dönüştü

Sur İlçesi’nde 51 gündür süren sokağa çıkma yasağında öldürülen İsa Oran, Mesut Seviktek, Ramazan Öğüt ve Rozerin Çukur'un cenazelerinin verilmesi talebiyle ailelerinin başlattığı açlık grevi eylemi sona erdirilerek, nöbet eylemine çevrildi.

A+A-

İsa Oran ile Mesut Seviktek’in cenazeleri geçtiğimiz gün Sur’dan çıkarılırken, henüz ailelerine verilmedi. Ramazan Öğüt, Rozerin Çukur, Gündüz Akmeşe ile Turgay Girçek’in cenazeleri hala Sur’da bekletiliyor.
 
Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde sokağa çıkma yasağı 51’inci gününe girdi. İlçede çıkan çatışmalarda yaşamını yitirenlerin ailelerinin İHD Diyarbakır Şube binasında başlattığı açlık grevi eylemi 20’inci gününde, İsa Oran ve Mesut Seviktek’in cenazelerinin dün Sur’dan çıkarılıp hastaneye götürülmesinin ardından aileler açlık grvini nöbet eylemine çevirdi. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan cenazeleri aileler teşhis ederken, DNA testi sonucunun ardından Seviktek ile Oran’ın cenazeleri ailelerine teslim edilecek. Aileler dün yaptıkları açıklamada, açlık grevi eylemini sona erdirdiklerini ve tüm cenazeler alınıncaya kadar nöbet eylemlerinin süreceğini duyurdu.
 
‘Cenazeler alınıncaya kadar eylemimiz devam edecek’
 
İHD binasında yapılan açıklamada konuşan MEYADER Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Ayşe Dicle, ailelerin cenazelerini almak için 20 gündür açlık grevinde olduklarını hatırlatarak, 2 cenazenin hastaneye getirildiğini söyledi. Ailelerin cenazeleri teşhis ettiğini ve DNA sonuçları nedeniyle hala verilmediğini ifade eden Dicle, ailelerin açlık grevi eylemini nöbet eylemine çevirdiğini söyledi. Cenazeler alınıncaya kadar eylemlerinin devam edeceğini dile getiren Dicle, “Artık ailelerin ve halkımızın üzerinden ellerinizi çekin. Kadın çocuk demeden herkesi öldürüyorlar. 90’larda beyaz toroslarla alıp katlederek ve kaybederek yaptıklarını şimdi Ranger’lerle yapıyorlar. Bu katliamı kınıyoruz. Artık masaya oturup müzakerelerin başlaması gerekir. Bir an önce her yerde ablukaların kaldırılarak cenazelerimizi ve yaralılarımızı almak istiyoruz” dedi.
 
‘Daha kaç Kürt ölmeli?’
 
Ardından konuşan Mesut Seviktek'in ağabeyi İhsan Seviktek, cenazelerinin ilk günden beri Diyarbakır Valiliği'nin bilgisi dahilinde devlet güçlerinin kontrolünde olduklarını bildiklerini belirterek valilik, kaymakam ve savcılığın kendilerini bir ay oyalamasının ardından 'Cenazeler bizim kontrolümüz dışındadır, yerini bilmiyoruz' söylemlerinin yalan olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Seviktek, açlık grevini nöbet eylemine çevirdiklerini ifade ederek, “Başta STK temsilcileri, hukukçular, siyasetçiler, akademisyenler ve aydınlar olmak üzere bize destek veren ve bizimle dayanışma içinde olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi. Seviktek, “Bir an önce bu abluka kaldırılarak katliamlar durdurulmalıdır. AKP’ye oy verenler ve AKP’li bölge milletvekillerine sesleniyorum; daha kaç Kürt ölmeli? Çıkıp onurlu bir davranışta bulunarak istifa edin ve tepkinizi ortaya koyun” dedi.
 
Ailelere destek eylemi
 
Öte taraftan ailelere destek için HDP ve DBP öncülüğünde Koşuyolu Parkı’ndan İHD’ye yürüyüş düzenlendi. Koşuyolu Parkı’nda toplanan ve aralarından HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ömer Önen ile DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek’in de bulunduğu kalabalık grup burada açıklama yaptı. Açıklamayı yapan DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, "Halkımız öz gücüyle, direnişleriyle karanlık günleri aydınlık günlere çevirecek. Bu tarihi dönemde direniş zafere ulaşacak" dedi.

Pir: Cenazeler bekletiliyor

Ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ise Kürt halkının yıllardır kardeşlikten söz ettiğini belirterek, "Şimdi Kürt halkının cenazelerini bir yerlerde bekletiyorlar, vermiyorlar. Hacı Lokman Birlik'e yapılan vahşeti iyi biliyoruz. Dört haftadır Sur'da cenazeler bekletiliyor" hatırlatmasında bulundu. Yaptığı bir konuşmada "Saray soytarısı adayı savcı" dediği için savcılığın hakkında fezleke hazırlandığını söyleyen Pir, şimdi yine aynı sözünü tekrarladığı belirtti. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler