1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ailelerden çağrı
Ailelerden çağrı

Ailelerden çağrı

Lice’de 2 polis, 2 asker alıkonuldu.

A+A-

Lice İlçesi’nde geçtiğimiz gün yol kapama eyleminde Erzurum nüfusuna kayıtlı Viranşehir'de askerlik yapan ve teyzesiyle Erzurum'a düğüne giderken alıkonulan Sedat Sorgun’un alıkonulduğu günün gecesi Maraş nüfusuna kayıtlı ismi öğrenilemeyen 1 askerin daha alıkonulduğu öğrenildi.

 

Daha önce de Lice’de Sedat Yabalak ve Vedat Kaya adlı polis memurları da PKK’liler tarafından alıkonulmuştu. İHD ve MAZLUMDER’e başvuran bazı aileler, operasyonların bir an önce durdurulması ve çocuklarının serbest bırakılmasını istedi.
 
Bölgede artan çatışmalarla birlikte asker ve polislere yönelik saldırılar da arttı. Geçtiğimiz 13 Temmuz günü savaş politikalarını protesto etmek için Lice İlçesi Fi Ovası’nda aralarında yurttaşların da bulunduğu bir grup genç tarafından Diyarbakır-Bingöl karayolu trafiğe kapatıldı.

 

Yol kapatma eylemi uzun süre devam ederken,m yüzü kapalı bir grup tarafından araçlar durdurularak kimlik kontrolü yapıldı. Yapılan kontrolde 1 asker yolu kapatan grup tarafından alıkonuldu. Alıkonulan askerin Erzurum nüfusuna kayıtlı Viranşehir'de askerlik yapan ve teyzesiyle Erzurum'a düğüne giderken alıkonulan Sedat Sorgun olduğu belirtildi. Askerin nereye götürüldüğü ise öğrenilemedi.
 
Aynı günün gecesi 1 asker daha alıkonuldu
 
Gündüz saatlerinde Sedat Sorgun adlı askerin alıkonulmasının ardından gece saatlerinde de devam eden yol kapatma ve kimlik kontrolü sırasında özel bir otobüsle seyahat ederek Diyarbakır’a gelen Maraş nüfusuna kayıtlı bir askerin daha alıkonulduğu öğrenildi.

 

Araçları durdurulan görgü tanıkları alıkonulan askerin özel birliklerde görevli olduğunu öne sürerken, ismi ise öğrenilemedi.
 
Daha önce de 2 polis alıkonuldu
 
Lice İlçesi'nde geçtiğimiz 25 Temmuz günü Diyarbakır - Bingöl karayolunda ailesiyle birlikte seyahat eden polis memuru Vedat Kaya, saat 19:00 sıralarında yol kontrolü yapan bir grup PKK'li tarafından alıkonulmuştu.

 

İstanbul Güngören İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli olan Mardin nüfusuna kayıtlı Vedat Kaya ailesiyle birlikte Mardin'den Muş'a gitmek isterken aracı Diyarbakır'ın Lice ilçesiyle Bingöl'ün Genç ilçesi arasındaki Abalı bölgesinde saat 19:00 sıralarında bir grup PKK'li tarafından durduruldu.

 

Aracı durduran PKK'liler, polis memurunun eşi ve çocuğunu serbest bıraktıktan sonra polis memurunu yanlarına alarak dağlık alana kaçtı. Olayın duyulmasından sonra bölgede geniş çaplı operasyon başlatılmıştı.
 
28 Temmuz günü de Erzurum’dan Urfa istikametine doğru seyir halinde olan Sedat Yabalak ve ailesinin içinde bulunduğu araç Lice yakınlarında yol kontrolü yapan PKK’liler tarafından durdurulmuş, polis olduğunun anlaşılması üzerine Sedat Yabalak alıkonulmuş ailesi ise serbest bırakılmıştır.
 
2 MİT elemanın da alıkonulduğu iddia edilmişti
 
Olayın üstünden 2 gün geçmesinin ardından ortaya yeni bir iddia atılmış ve yol kesildiği sırada aracı durdurulan ve isim vermek istemeyen görgü tanıklarından biri 2 MİT elemanının da PKK'liler tarafından alıkonulduğunu öne sürdü.

 

PKK'lilerin 1.5 saat boyunca propaganda yaptığını belirten görgü tanığı, "Alıkoydukları polisin kimliği ve 2 MİT elemanının resmi kimliğini oradaki herkese gösterdiler. Herkes gördü. Sadece polis değil, 2 MİT elemanı da alıkonularak götürüldü" dedi.
 
Söz konusu olay ile ilgili resmi makamlardan şuana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.
 
Aileler İHD ve MAZLUMDER’den çağrı
 
Yaşanan olayların ardından bazı aileler MAZLUMDER’e başvurarak, yardım talebinde bulundu.

 

MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi de konu ile ilgili açıklama yaparak alıkonulanların serbest bırakılmasını istedi. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

“Polis memurları Sedat Yabalak ile 24 Temmuzda alıkonulan Vedat Kaya ve varsa alıkonulan başka kişilerin, kişi hürriyetinden yoksun bırakılma hallerinin ortadan kaldırılarak serbest bırakılmaları çağrısında bulunuyoruz.

 

Yine şube yetkilileri olarak PKK ve devlet tarafından gerekli şartların oluşturulmasını ve bu halde alıkonulan kişilerin serbest bırakılması için her türlü inisiyatifi ve sorumluluğu almaya hazır olduğumuzu ilgililere ve kamuoyuna deklere ediyoruz. Daha önceki açıklamalarımızda da ifade ettiğimiz gibi PKK ve Hükümeti, Kürtlerin hak sorununda onyıllardır denenen güvenlikçi ve çatışmacı anlayışı terk ederek çatışma öncesi diyalog zeminine geri dönmeye çağırıyoruz.”
 
Aileler: Operasyonlar dursun
 
İHD Diyarbakır Şubesi’ne başvuran polis memuru Vedat Kaya’nın ailesi de burada basın açıklaması yaparak, çocuklarının hayatından endişe duyduklarını ve serbest bırakılmasını istedi.

 

Kaya’nın abisi Asaf Kaya, “Hayatından ister istemez kaygılanmaktayız. Bunun için devletin operasyonlarını bir an önce durdurmasını, PKK’nin de bizi ve kardeşimi daha fazla mağdur etmeden salıverilmesini aile olarak talep ediyoruz” dedi.
 
Anne Emine Kaya ise “ Bizde Kürd’üz. Bizde onlar gibiyiz, hepimiz aynıyız. Çocuğumun bir an önce bırakılmasını istiyorum. Bundan başka  bir şey istemiyorum” dedi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler