1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Aileler Valiliğe alınmadı
Aileler Valiliğe alınmadı

Aileler Valiliğe alınmadı

Çeşitli tarihlerde PKK'ye katılan çocuklarının geri dönmesi için Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yapan aileler, dün valiliğe yürüdü.

A+A-
Valilik girişine geçmelerine polislerin izin vermediği aileler, çocuklarının yazılıp çizildiği gibi zorla kaçırılmadığını vurguladı.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde günlerdir farklı tarihlerde PKK'ye katılan çocuklarının geri dönmesi için oturma eylemi yapan aileler, dün Diyarbakır Valiliğine kadar yürüyüş düzenledi.  “Annelerin çığlığı” pankartı açan aileler, “Çocuklarımızı ne zindanda, ne dağda görmek istemiyoruz”, dövizleri açarak, sık sık “Barış istiyoruz” şeklinde slogan arttı.
 
'Çocuklarımız kaçırılmadı'
 
Valilik girişine geçmelerine polislerin izin vermediği aileler, Valiliğin karşısındaki kaldırımda basın açıklamsı yaptı. Aileler adına açıklama yapan Hatice Eren, “Buradan hükümete sesleniyoruz. Barış süreci denilen bu atmosferin neden kamuoyuna yansıyan bir pratik karşılığı yok? Barış süreci sadece silahların susması mıdır? Biz evlatları dağda olan anneler olarak hükümetin bu süreci hızlandırmasını ve acilen pratik boyuta taşımasını talep ediyoruz. Sayın Başbakana sesleniyoruz ne olur bu acılı sesimize kulak verin. Çocuklarımız elbette kamuoyunda yazılıp çizildiği gibi kaçırılmadı, maruz kaldıkları propaganda ile bir şekilde götürüldüler” dedi.
 
'Asker anneleri de eylem yapsın'
 
Eren, evlatların ölmediği sürecin bir an önce bir çözüme kavuşturulması gerektiğini belirterek, “Asker annelerine de sesleniyoruz. Onlar da kendi bölgelerinde muhatapları harekete geçirecek eylemler yapmalılar. Onları da zorunlu askerliğin kaldırılması için seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. Çünkü biliyoruz ki annelerin ideolojileri yoktur. Bizler yüreğimizdeki yangını söndürecek muhataplar arıyoruz” diye konuştu.  Valilik önünde eylem yapan aileler, daha sonra aynı güzergah üzerinden tekrar Büyükşehir Belediyesi önündeki oturma yerlerine döndü. 

HABERE YORUM KAT