1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Aileler cenazelerini bekliyor
Aileler cenazelerini bekliyor

Aileler cenazelerini bekliyor

Sur'da öldürülen İsa Oran ve Mesut Seviktek'in cenazeleri, 28 gün sonra bulundukları yerden alınarak hastane morguna kaldırılmasına ve teşhis edilmelerine rağmen 'DNA testi' sonucu bekleneceği' gerekçesiyle 3 gündür ailelerine teslim edilmiyor.

A+A-

Aileler düzenledikleri basın toplantısı ile cenazelerinin teslim edilmemesine tepki gösterdi.

 

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde 23 Aralık günü katledilen İsa Oran ve Mesut Seviktek'in cenazeleri, 28 gün sonra bulundukları yerden alınarak Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırılması sonrası teşhis edilmelerine rağmen 3 gündür ailelerine verilmiyor.

 

'DNA testi sonucu bekleneceği' gerekçesiyle cenazeleri verilmeyen aileler, düzenledikleri basın toplantısı ile bu duruma tepki göstererek cenazelerinin derhal kendilerine verilmesini istedi. 

 

İHD Diyarbakır Şube binasında düzenlenen toplantıda konuşan Mesut Seviktek'in ağabeyi İhsan Seviktek, teşhis için hastane morguna gittiklerinde katledildikten sonra bile onlarca kurşun vücutlarına sıkılmasından dolayı cenazelerin paramparça olduğunu aktardı.


Cenazelere yapılan bu insanlık dışı uygulamaları kabul etmediklerini söyleyen ağabey Seviktek, bu uygulamaların hiçbir dinde yeri olmadığını ifade etti. Seviktek, teşhis sonrası 24 saat içerisinde cenazelerinin teslim edileceği söylenmesine rağmen 3 gündür hala cenazelerini alamadıklarını kaydetti.

 

Ağabey Sevintek, dün akşam katıldığı bir Tv programında 'Sur'daki aileleri aradım ve gelip cenazelerinizi alın dedim' şeklindeki sözler sarf eden AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu'na da tepki gösterdi. Seviktek, "Ne Ensarioğlu ne vali ne de başkası, hiçbir zaman bizi aramadı. Resmen yalan söylüyorlar. Kimse çocuklarımız üzerimizden siyaset yapmasın. Biz bu konu hakkında savcılığa da suç duyurusunda bulunacağız" dedi. 


Ağabey Seviktek, cenazelerinin derhal kendilerine teslim edilmesini istedi.


Katledilen İsa Oran'ın babası Mehmet Oran ise devletin çocuklarını kendilerinden iyi tanımasına rağmen DNA testini bahane edip cenazelerini vermediğini dile getirdi.

 

'Botan'da öldürülen bebekler yada 7 aylık hamile kadınlar mı PKK'lı?'

Cenazelerinin sıkılan kurşunlarla parçalandığını belirten baba Oran, "Bu yapılanlar vahşicedir, insanlıkla alakası yoktur. Hala Başbakan 'öldürülenler sivil değil, PKK'lı' diyor.

 

Cizre, Silopi'de öldürülen bebekler mi yada 7 aylık hamile kadınlar mı PKK'lı? Bu katliamların hangi hukukta yeri vardır? Eğer bir devlette hukuk ve adalet yoksa o devlet, devlet değildir. Hangi devlette cenazeler 31 gündür verilmiyor. Ama bu devlette verilmiyor" diye tepki gösterdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler