1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Aileler artık İpekçi parkında
Aileler artık İpekçi parkında

Aileler artık İpekçi parkında

Çocukları kaçırılan Diyarbakırlı aileler, Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda oturma eylemi yaptı.

A+A-

Çocukları kaçırıldığı için Diyarbakır'da iki ayı aşan süre oturma eylemi gerçekleştiren ve üç gün önce Ankara'ya giderek eylemlerini buraya taşıyan Aileler, Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda oturma eylemlerini başlattı.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu öncülüğünde toplanan aileler adına basın açıklaması yapan platform temsilcisi İsmail Aydar, çözüm sürecine değindi. Aydar, AK Parti iktidarının geçmişte yapılan yanlışları düzeltmek için Kürt kimliğini kabul ederek barış sürecini başlattığını söyledi.

BARIŞ SÜRECİNİ DESTEKLEME

Aydar, barış süreci desteklenerek kardeşliğin yeniden tesisi ve mağdur ailelerin çocuklarına kavuşması için yetkililerin ellerinden gelen bütün gayretleri göstermelerini istediklerini kaydetti. Diyarbakırlı aileler adına konuşan Sabri Önalan da evlatlarının geri gelmesi için yaptıkları eylemin 119. gününün dolduğunu belirterek, şöyle konuştu:

119 GÜNDEN BUYANA

''Eylemlerimizi çocuklarımızı geri alana kadar devam edeceğiz. Sayın Başbakanımız Davutoğlu ile görüştük, görüşme çok olumlu geçti. Bundan sonra sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşme talebinde bulunduk. Ondan sonra HDP, Sayın Selahattin Demirtaş'la görüşme talebinde bulunacağız... Bizim evlatlarımız elimizden alınmış. Bu evlatlarımız için bu duruşu yapmaktayız ve devam etmekteyiz.

Evlat öyle bir kutsal bir şeydir ki evladın acısı ancak anne babanın ciğerinde, kalbinde olacaktır. Evlatlarımızın bir an önce geri gelmesi için herkese sesleniyorum, kimin elinden ne geliyorsa, bu evlatlarımızın geri gönderilmesini istiyoruz.''

Kaçırılan çocukların yüzde 90'ının üniversitede okuduğuna işaret eden Önalan, çocukların okullarından daha fazla uzak kalmasını istemediklerini sözlerine ekledi.

Diyarbakırlı anneleri temsilen konuşan Gülsen Ölmez de çocuklarını geri istediklerini belirterek, ''Buraya çocuklarımız için geldik, çocuklarımız üniversitelerde okuyor. Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan herkesten destek bekliyoruz. Madden ve manen çökmüş durumdayız'' dedi.

Ağabeyinin kaçırıldığını belirten 11 yaşındaki Damla Taşcı da ''Abim kayıp, 16 yaşında. Nereye gittiğini bilmiyoruz. Buradaki anneler sürekli ağlıyor, onların da çocuklarının gelmesini istiyorum. Abimi çok özledim, onun geri dönmesini istiyorum'' diye konuştu.

SENDİKALARIN ZİYARETLERİ

Sendikalar adına konuşan Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen de bir evladı annesinden ayırmanın, o anneye yapılabilecek en büyük işkence olduğunu ifade ederek, annelerin acılı feryatlarının 119 gündür yürekleri yaktığını söyledi.

Özgürlükten, insan haklarından, eşit yurttaşlıktan bahseden bazı siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve sendikaların bu acı ve feryadı görmek istemediğini ya da gördüğü halde sessiz kaldığını iddia eden Esen, ''Bu annelerimiz herhangi bir siyasi partinin mensubu değiller, herhangi bir örgütün, sendikanın, STÖ'nün de mensubu değiller. Bunların tek istedikleri var, o da çocuklarına kavuşmak, çocuklarına dokunmak, çocuklarıyla uyumak. Bu annelerin feryadını duyalım ve elimizden geldiğince destek olalım" şeklinde konuştu.

Bem-Bir Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay da Diyarbakırlı ailelerinin bu mücadelesinin arkasından evlatlarının geri gelmesini ümit ettiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT