1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. AİHM’in ölümlerden haberi yok
AİHM’in ölümlerden haberi yok

AİHM’in ölümlerden haberi yok

Cizre’de AİHM’in tedbir kararı aldığı Altun da yaşamını yitirdi.

A+A-

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Şırnak’ın Cizre ilçesinde ağır yaralı olan Serhat Altun için verdiği tedbir kararı da onu kurtaramadı.

 

Altun yaşamını yitirirken, onu olmaya aralarında HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın da olduğu topluluğa ateş açıldı. Açılan ateşle İMC TV kameramanı Refik Tekin ayağından yaralarından, 1’i ağır en az 3 kişinin daha yaralandığı bildirildi. Diyarbakır’da ise Sur ilçesinde önceki gün sırtından vurulan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bağlar İlçe Eşbaşkanı Reyhan Kavak, yasak bölgeden çıkarılamadı. Kavak’ın tedavisinin yanındaki kişilerce yapıldığı belirtildi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinden bu yana devam eden sokağa çıkma yasağı, ağır bir biçimde ve yoğun çatışma ve yaylım ateşi altında devam ediyor. Dün, aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Kadir Kunur ve partililerin de olduğu 30 kişilik bir grup, AİHM’in, ağır yaralı olduğu için hakkında tedbir kararı aldığı Serhat Altun’u ve mahallede bekleyen 2 cenazeyi almak için Cudi’ye gitti. Sarıyıldız ve beraberindekiler, mahalleye varınca, tedbir kararı verilen Altun’un yaşamını yitirmiş olduğunu belirledi. Bunun üzerine topluluk Ahmet Tunç ve Mehmet Kaplan'ın cenazelerini de alarak, geri dönmek isterken, üzerlerine ateş açıldı.

İddiaya göre sokağa çıkma yasağının ihlal edildi gerekçesiyle, güvenlik güçleri tarafından açılan ateşte, tank ve toplarla uzun namlulu silahlar kullanıldı. Açılan ateşte, yürüyüşü izleyen İMC TV kameramanı Refik Tekin ayağından, topluluk içindekilerden 1’i ağır olmak üzere 3 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı. Sarıyıldız ve beraberindekiler, cenazeler ve yaralılarla birlikte olay yerindeki bir bodruma sığındı. Saatler sonra Sarıyıldız ve beraberindekiler, Serhat Altun, Ahmet Tunç ve Mehmet Kaplan'ın cenazelerini ve 4 yaralıyı alarak Nusaybin Caddesi'ne ulaşabildi. Yaralılar ve cenazeler hastaneye götürüldü. Ancak HDP’li vekil ve diğerlerinin, yaylım ateşinin sürmesi üzerine bir eve sığınmak zorunda kaldıkları bildirildi.

AİHM daha önce de ağır yaralı olduğu halde günlerce tedavi için evinden alınamayan Hüseyin Aksoy hakkında tedbir kararı vermiş, ancak o da kurtarılamamıştı. Şu anda AİHM’in yaralı olduğu için hakkında tedbir kararı verdiği Orhan Tunç adlı bir kişi daha bulunuyor. Tunç’un akıbeti hakkında bir bilgi edinilemiyor. Orhan Tunç’un da ölümünden endişe ediliyor.

Sokağa çıkma yasakları ve yaralılarla ilgili olarak AİHM nezdinde mağdurların avukatlığını üstlenen Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) avukatlarından Ramazan Demir, AİHM’de hakkında tedbir kararı verilenlerin ardı ardına öldürüldüğünü söyledi. Bu durumun kendilerinde ve mağdur yakınlarında çok büyük endişe yarattığını kaydeden Demir, devletin artık AİMH kararlarını da tanımadığını vurguladı. Demir “Devletin AİHM’in verdiği karar karşısında hemen tedbiri uygulaması gerekirken maalesef, hakkında tedbir kararı verilenlerin cenazesi ortaya çıkıyor. Bu durum oldukça vahimdir” dedi. 

AİHM’in hakkında tedbir kararı verilen kişilerin öldüğünden haberi bulunmadığına dikkat çeken Demir “AİMH hakkında tedbir kararı uygulanan kişilerin öldüğünü bilmiyor ve biz bunun bilinmesi için kapsamlı bir dosya hazırlıyoruz. Bu dosya içerisinde onlara, ‘Sizin aldığınız tedbir kararları bir anlam ifade etmiyor’ diyeceğiz ve onları buraya da davet edeceğiz. Gelip gelişmeleri yerinde görmeleri takip etmelerini isteyeceğiz” diye konuştu.

Sur’daki Kavak da alınamıyor

Öte yandan Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı 49. gününe girerken, ilçede çatışmalar da devam ediyor. Önceki gün Hasırlı mahallesinde sırtından vurulan ve halen de yasak bölgeden çıkarılamayan DBP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Reyhan Kavak’ın durumu hakkında sağlıklı bir bilgi alınamıyor. Kavak’ın eşi ve çocuğu ile birlikte, yasağa verilen ara sırasında Sur’a gittiği, o tarihten bu yana da çıkamadığı belirtiliyor. DBP ve HDP de Kavak’ın çevresindekilere ulaşamıyor.

Önceki gece sabaha kadar Kavak’ı bulunduğu yerden almak için girişimlerde bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitlap “Sabahın erken saatlerine kadar Kavak’ı alıp getirmek için bulunduğu belirtilen bölgeye girmek için bekledik, Ancak polis, çatışmalar nedeniyle ambulansı ve bizi bölgeye almadı. Dört Ayaklı Minare tarafından da gitmek için girişimde bulunsak da elektriklerin kesik olması, zeminde döşendiği öne sürülen patlayıcılar nedeniyle oradan da gidemedik. Ancak teyit edemediğimiz bilgiye göre Kavak’ın durumunun hayati tehlike arz etmediği. Ancak abluka sürdüğü sürece biz bu tür bilgilerin kesinliğinden de emin olamayız. Çünkü ailesinin de telefonları kapalı ve irtibat kuramıyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler