1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AİHM’den yasakla ilgili tedbir talepli başvuruya yanıt
AİHM’den yasakla ilgili tedbir talepli başvuruya yanıt

AİHM’den yasakla ilgili tedbir talepli başvuruya yanıt

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Cizre’deki sokağa çıkma yasağının kaldırılması için Türkiye’den yapılan tedbir talepli başvuruyu reddetti.

A+A-

Avukatlara verilen yanıtta, şartlar değiştiğinde tekrar başvuru yapılabileceği vurgulandı. Avukatlar ise şimdi esas başvuruya hazırlanıyor. 


Diyarbakır Barosu avukatlarından Neşet Girasun ve Batman Barosu’ndan avukat Erkan Şenses’in Cizre’nin Nur Mahallesi’nde yaşayan Ömer Elçi adına sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve operasyonların durdurulması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvuru sonuçlandı.

AİHM’in kararı Cizre’de yaşayan Ömer Elçi adına başvuruyu yapan avukatlara iletildi.

Avukatların ilk kez doğrudan başvurduğu AİHM, eldeki verilerle tedbir kararının verilemeyeceğini belirtti.

Mahkeme bölgedeki şartların başvurucu tarafından çok ağır olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan avukatlar Neşat Girasun ile Erkan Şenses, şunları dile getirdi:

“Tek yargıç tarafından verilen karara göre AİHM her ne kadar bölgedeki durum başvurucu açısından çok ağır olsa da hükümetin başvurucunun temel ihtiyaçları için gerekli adımları atacağına inandığını belirtiyor. AİHM eldeki verilerle tedbir kararı veremeyeceğini ancak şartlar değiştiğinde tekrar başvuru yapabileceğimizi belirtmiş.

“Tek hakim başvurumuzu usulü işlemlerin devamı için AİHM ilgili dairesine tevdi ettiğini belirtmiş. Kısacası AİHM tedbir kararı vermiyor ancak konunun takipçisi olmamızı da istiyor.

“Ömer Elçi adına esas başvuruyu en kısa zamanda yaparak ihlal talebinde bulunacağız. Ömer Elçi adına yapacağımız esas başvuruda Sözleşme’nin 46. maddesi bağlamında AİHM’in hükümete gerekli tedbirleri alması yönünde tavsiyede bulunmasını da talep edeceğiz. Şartlar değiştiğinde ise tekrar tedbir talebinde bulunacağız.”

Anayasa Mahkemesi de daha önce beş kez sokağa çıkma yasağına karşı tedbir taleplerini reddetmişti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler