1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. AİHM’den sokağa çıkma yasağına ikinci ret kararı
AİHM’den sokağa çıkma yasağına ikinci ret kararı

AİHM’den sokağa çıkma yasağına ikinci ret kararı

AİHM, Silopi, Cizre ve Sur ilçelerindeki sokağa çıkma yasağının kaldırılması için ihtiyati tedbir kararı verilmesi istemiyle yapılan beş başvuruyu daha reddetti.

A+A-

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Şırnak’ın Silopi, Cizre ve Diyarbakır’ın Sur ilçelerindeki sokağa çıkma yasağının kaldırılması için ihtiyati tedbir kararı verilmesi istemiyle yapılan beş başvuruyu daha reddetti.

Silopi, Cizre ve Sur’da yaşayan beş vatandaş adına avukatları, AİHM’e sokağa çıkma yasağının kaldırılması, güvenlik operasyonlarının durdurulması veya uluslararası standartlara uygun yürütülmesi için geçici tedbir talebinde bulundu.

Mahkeme, Adalet Bakanlığının daha önceki başvurular kapsamında gönderdiği görüş doğrultusunda, bu aşamada ihtiyati tedbiri verebilmesi için elinde yeterli veri bulunmadığına karar vererek, başvuruları reddetti.

AİHM’in kararında, başvuruların öncelikli olarak incelenmesine karar verildiği belirtildi.

Mahkeme, önceki gün de Cizre ve Sur’daki sokağa çıkma yasağına ilişkin tedbir talepli başvuruları reddetmişti.

Kararda, “Bölgedeki aşikar olan vahim durum dikkate alındığında mahkeme, vücut bütünlükleri bakımından korumasız durumda olan başvuranların talep etmeleri halinde gerekli bakıma, yardıma erişebilmelerini sağlamak üzere tüm makul adımların hükümet tarafından atılacağına güvendiğini dile getirmektedir” ifadesi kullanılmıştı.

Bugünkü kararın da aynı gerekçeleri içerdiği öğrenildi. (İMC)

HABERE YORUM KAT