1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AİHM Türkiye'yi mahkum etti
AİHM Türkiye'yi mahkum etti

AİHM Türkiye'yi mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye'yi "örgütlenme özgürlüğü ve serbest seçim hakkını ihlalden" suçlu bularak, tazminata mahkum etti.

A+A-

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) kapatılması ve eş genel başkanları Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk'un vekilliklerinin düşürülmesiyle ilgili kararını açıkladı.

Buna göre, AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin örgütlenme özgürlüğünü düzenleyen 11. maddesi ile serbest seçim hakkını düzenleyen 3/1. maddesinin ihlal edildiğine karar verdi. AİHM kararında DTP'yi, "Kürt meselesinin barışçıl çözümünde temel siyasi taraf" olarak tanımladı ve bu özelliğinin, örgütlenme özgürlüğü hakkının engellemesini haklı göstermeyeceğini belirtti. 


Mahkeme ayrıca, iki yöneticisinin konuşmalarının parti kapatılmasını gerektirecek bir ifade içermediğine de kanaat getirdi. 
Türkiye, Tuğluk ile Türk'e 30'ar bin euro, başvuruculardan parti üyesi Ahmet Ay'a 7 bin 500 Euro manevi tazminat, bunun yanı sıra mahkeme masraflarını ödeyecek.


NE OLMUŞTU?
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, DTP'nin "PKK'yi desteklediği" iddiasıyla kapatılması için 16 Kasım 2007'de Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı. İddianamede partinin 8 milletvekili ile 221 DTP'linin siyasetten yasaklanması istendi. Anayasa Mahkemesi 11 Aralık 2009'da verdiği kararla, DTP'nin "terör faaliyetlerinin odağı haline geldiği gerekçesiyle" kapatılmasına hükmetti.


Partinin 37 üyesine 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirildi. Eş genel başkanlar Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekillikleri düşürüldü. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç kararın ardından, "Anayasa Mahkemesi hak ve özgürlükler konusunda bireyle devletin menfaatleri ve çıkarları arasında denge kuran kurumdur. Tabii ki anayasaya, yasalara, uluslararası hukuka bağlı kalarak bu dengeyi korumaya çalışmıştır" açıklamasını yaptı.
Kapatma kararı 14 Aralık 2009'da Resmi Gazete'de yayınlandı. Kararda "DTP'nin devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiği" ifade edilmişti. 
Kaynak: DİHA

HABERE YORUM KAT