1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. AİHM Türkiye'den savunma istedi
AİHM Türkiye'den savunma istedi

AİHM Türkiye'den savunma istedi

AİHM Cizre'de devlet güçleri tarafından yapılan katliama ilişkin Türkiye'den 15 Şubat'a kapsamlı savunma istedi.

A+A-

Anayasa Mahkemesi'nin Cizre'deki vahşet bodrumlarındakilerin durumlarına ilişkin olarak yapılan tedbir başvurusunu reddetmesi üzerine Özgürlükçü Hukukçular Derneği avukatlarından Ramazan Demir ve İHD Genel Başkanı Avukat Öztürk Türkdoğan tarafından ret kararının çıkmasının ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşındı. Kısa süre içerisinde talebi değerlendiren AİHM, Türkiye'den Cizre'de yaşanılanlar karşısında savunma istedi.

 

Cizre'deki ikinci vahşet bodrumunda bulunan ve Mehmet Balcal, Mehmet Güri Ayaz, Mehmet Çağdavul, Abdullah Çıkmaz, Abdülkerim Özbek, Osman Tankan, Ömer Çörek, Fidan Dadak ve Harun Barın için Anayasa Mahkemesi'ne yapılan tedbir başvurusunun red edilmesi sonrasında AİHM'e yapılan başvuruda AİHM 15 Şubat'a kadar süre tanıyarak, hükümetten savunma istedi. AİHM, başvurucuların iddia edildiği gibi yaralı olup olmadığını ve şu anki mevcut sağlık durumlarının ne olduğu, 9 kişinin hastaneye götürülmesi için acil servisler tarafından hangi girişimlerde bulunulduğu noktasında hükümetten savunma istedi.

 

Aynı şekilde AİHM, Derya Koç'un da aralarında bulunduğu ve 3'üncü vahşet bodrumunda bulunan ancak sonrasında katledildikleri belirtilen 19 yaralı başvurucu için de AYM'nin tedbir talebinin reddetmesi üzerine yapılan başvuruda hükümetten AYM'nin acil durumlar karşısında başvurucuların taleplerini olması gerektiği gibi inceleyip incelemediği yönünde savunma istedi.

 

AİHM, ayrıca daha önce yaralıyken hakkında tedbir kararı verdiği ancak ortaya çıkan ikinci vahşet bodrumunda katledildiği belirtilen Orhan Tunç hakkında da hükümette tedbir kararının uygulanması noktasında nelerin yapıldığı, ve Tunç'un son durumuna ilişkin acil olarak bilgi istedi.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler