1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. AİHM tedbir talebini askıya alıp AYM’yi göreve çağırdı
AİHM tedbir talebini askıya alıp AYM’yi göreve çağırdı

AİHM tedbir talebini askıya alıp AYM’yi göreve çağırdı

AİHM, Cizre’de günlerdir bir evin bodrumunda yaralı bir şekilde bekleyen ve saldırılardan dolayı hastaneye kaldırılamayan yaralılar için yapılan başvuruda doğrudan tedbir kararı vermeyip, bu talep için önce Anayasa Mahkemesine başvuru yapılmasını ve bunun

A+A-

Cizre’nin Cudi Mahallesi'nde tanklardan yapılan top atışları sonucu yaralanan ve 3 gündür saldırılardan dolayı hastaneye kaldırılamayan yaralı yurttaşların hastaneye kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) tedbir başvurusuna dair karar dün akşam saatlerinde çıktı.

 

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Ramazan Demir ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Eşbaşkanı Gülşen Özbek tarafından tedbir talebiyle yapılan başvuruda mahkeme tarafından tedbir kararı alınmazken, Anayasa Mahkemesi’ni göreve çağrıldı. Karar gereği AİHM yaralıların derhal hastaneye kaldırmak zorunda olduğu gibi hükümete 29 Ocak Cuma gününe kadar cevaplamak üzere sorular sordu. Kararda AİHM tedbir başvurularına ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin işleyişi noktasında da hükümetten detaylı bilgi istedi.
 
İki gün boyunca başvuruyu değerlendiren mahkeme, bu kez daha önce verdiği tedbir kararlarından farklı bir karar verdi.

 

Mahkeme başvuruya ilişkin tedbir kararı almazken, Türkiye’den derhal yaralıların hastaneye kaldırılmasını istedi ve başvurucuların Anayasa Mahkemesi’ne tedbir başvurusu yapmasını istedi. Kararda, hükümetten başvurucuların yaşam hakkı ve fiziksel bütünlüklerin sağlanması için gerekli olan tüm tedbirlerin alınması istendi. Bölgede yaşananların ciddiyetinin farkında olunduğuna işaret edilen kararda, ilk olarak Anayasa Mahkemesi’ne tedbir talebinde bulunulması, buradan sonuç çıkmaması durumda başvurunun AİHM’e getirilmesi istendi.
 
Kararda ayrıca, hükümetten Anayasa Mahkemesi’ne tedbir talepli yapılan başvurulara ilişkin izlenen aşamalara dair detaylı açıklama isteyerek, bu aşamanın Türkiye’de nasıl işlendiğini görmek istedi. Açıklamanın da Cuma günü öğleden önce AİHM’e ulaştırılması talep edildi.
 
“AİHM boyun eğdi”
 
Kararı değerlendiren avukat Ramazan Demir, kararın “önce kendi mahkemeniz deneyin olmazsa bana gelin” anlamına geldiğini ifade etti.

 

Demir, “AİHM bu kararı ile hükümetin tehdidine boyun eğmiştir. Bölgedeki ihlallerin artacağını ve kendisine gelen başvuruların artacağını öngören AİHM adeta korkmuştur. Bu kadar önemli bir başvuruda AİHM daha cesur bir karar alabilirdi. İnsanlar halen ateş altında, dünden bu yana her aşamasını AİHM'e bildirdiğimiz bir bodrum vahşeti ortadayken, oradaki insanlar her geçen dakika ölüme biraz daha yaklaşırken dünden bu yana toplanan daire üyeleri ‘başvuruyu nasıl reddedebilirim?’ onu tartışmış. ‘Ben gelen tedbir başvurularını nasıl gönderirim’ diye hesap yapmış” dedi.
 
Demir, durumun acilliyeti ve vahameti karşısında mahkemenin tedbir talebinin kabul ettikten sonra da hükümetten AYM’nin işleyişine ilişkin bilgi almasının mümkün olduğunu ancak bunu gözetilmediğini kaydetti. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler