1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. AİHM Karatay ailesinin başvurusunu da reddetti
AİHM Karatay ailesinin başvurusunu da reddetti

AİHM Karatay ailesinin başvurusunu da reddetti

Diyarbakır merkez Sur ilçesinde mahsur kalan İhsan Karatay, Ahmet Karatay ve şuan tutuklu olan Ekrem Karatay adına, "sokağa çıkma yasağı"na dair "geçici tedbir" kararı alınması için MHD Diyarbakır Şubesi girişimiyle AİHM'e yapılan başvuru reddedildi.

A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesine sokağa çıkma yasağı 88 gündür kesintisiz devam ederken, 200'e yakın sivil insan ile birlikte mahsur kalan İhsan Karatay, Ahmet Karatay ve ilçeden çıktıktan sonra tutuklanan Ekrem Karatay adına, "Sokağa çıkma yasağı"nın kaldırılmasına dair "Geçici tedbir" kararı alınması için Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Diyarbakır Şubesi girişimiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yapılan başvuru reddedildi.

Topu yine AYM'ye attı

AİHM, başvurunun incelenmesini erteleyerek Karatay'ın, Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak tedbir talebinde bulunulmasını istedi. AİHM kararında, yerel mahkemelerin, bu tür acil durumlarla daha fazla ilgilenmeleri, yaşamları gerçekten zarar görme riski altında olan bireylere yönelik telafi imkanı sunulması amacıyla ilgili ulusal, yerel makamlarla doğrudan temas kurmak için gereken yetkiye ve imkana sahip olmaları gerektiği belirtildi.

Talep incelenmeye devam edilecek!

Tarafların, özellikle başvuranın yerel makamlar önünde gerçekleşen işlemlerde kaydettiği gelişmeler veya başvuranın erkek kardeşlerinin sağlık durumu ve genel durumuyla ilgili yaşanan gelişmeler hakkında bilgi sunması talep edilen AİHM kararında, başvuranın erkek kardeşlerinin yaşamlarının ve fiziksel bütünlüklerinin korunması amacıyla gereken önlemlerin alınması istendi. Kararda, taraflardan gelen bilgiler ışığında, söz konusu talebin incelenmeye devam edileceği bildirildi.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT