21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır24 °C
 • İstanbul20 °C
 • Ankara19 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir21 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,393
  %0.71
 • Dolar
  3,0795
  %0.68
 • Euro
  3,3523
  %0.25

Ahmet Sayar: Tefecinin kucağına düştük

Ahmet Sayar: Tefecinin kucağına düştük

24 Eylül 2013 Salı 08:32

Çözüm süreci ve teşvikler Doğu'yu yatırım için cazip kılarken sanayici para bulamamaktan şikayetçi. Diyarbakır TSO Başkanı Sayar, “Kârlarını kredi olarak kullandırmıyorlar” dedi.

İs­tan­bul Sa­na­yi Oda­sı Baş­ka­nı Er­dal Bah­çı­va­n'­dan son­ra Di­yar­ba­kır Ti­ca­ret ve Sa­na­yi Oda­sı (DTSO) Baş­ka­nı Ah­met Sa­yar da ban­ka­lar­dan dert yan­dı. Ban­ka­la­rın böl­ge­de cid­di kâr­lar sağ­la­dı­ğı­nı be­lir­ten Sa­yar, bu kâr­la­rın sa­na­yi­ci­ye kre­di ola­rak kul­lan­dı­rıl­ma­dı­ğı­nı söy­le­di.

Ban­ka­lar­la gö­rü­şe­ce­ğiz
Böl­ge sa­na­yi­ci­si­nin fi­nans­man sı­kın­tı­sı ya­şa­dı­ğı­na dik­kat çe­ken Sa­yar, “Ü­ye­le­ri­miz ya yük­sek fa­iz­li kre­di kul­lan­mak zo­run­da ka­lı­yor­lar ya da te­fe­ci­le­rin eli­ne dü­şü­yor­la­r” de­di.

Te­mi­nat ola­rak ban­ka­ya ve­ri­len ar­sa ve gay­ri­men­kul be­del­le­ri­nin dü­şük gös­te­ril­di­ği­ni kay­de­den Sa­yar, şöy­le de­vam et­ti:“Ay so­nun­da ban­ka­lar­la bir ara­ya ge­le­ce­ğiz. Böl­ge­de az kre­di ve­ri­yor­lar ama çok kâr edi­yor­lar. Bu­nu böl­ge in­sa­nı mu­ha­fa­za­kâr ol­du­ğu için 'pa­ra­la­rı­nı va­de­siz he­sap­lar­da tu­tu­yor­la­r' şek­lin­de açık­lı­yor­lar. Ama biz bu­na inan­mı­yo­ruz.”

Gülle karşılayacağız
Güneydoğu ziyareti kapsamında Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret eden İSO Başkanı Erdal Bahçıvan kırmızı gülle karşılandı. Ziyarette sanayiciyi destekleyici mesajlar aldıklarını ifade eden Bahçıvan, “Biz de onları İstanbul'da güllerle karşılamak isteriz” dedi. Bahçıvan, bölgeye ilk defa bu kadar moralli bir gezi gerçekleştirdiklerini söyledi.

4 bin kişiye iş imkanı
Çö­züm sü­re­ci­nin böl­ge­de ya­tı­rım or­ta­mı­nı ha­re­ket­len­dir­di­ği­ni ifa­de eden Sa­yar, 102 fir­ma­nın ya­tı­rım için sı­ra­da bek­le­di­ği­ni be­lirt­ti. Sa­yar, Di­yar­ba­kır OS­B'­de 188 hek­tar­lık ye­ni ara­zi­yi bu fir­ma­la­ra tah­sis ede­cek­le­ri­ni vur­gu­la­dı. 102 baş­vu­ru için­de mo­bil­ya, gı­da, otel ve teks­til ya­tı­rım­ları var. 4 bin ki­şi­ye is­tih­dam sağ­la­ya­cak bu ya­tı­rım­lar ara­sın­da İs­kur ve Boy­dak grup­la­rı­nın ya­tı­rım­la­rı da var.

Okunma Sayısı : 8894
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com