1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ahmet Arif Caddesi’nde asfaltlama çalışmaları sürüyor
Ahmet Arif Caddesi’nde asfaltlama çalışmaları sürüyor

Ahmet Arif Caddesi’nde asfaltlama çalışmaları sürüyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, trafik akışını rahatlatmak amacıyla Kayapınar Diclekent Bulvarı ile Elazığ Caddesi’ni yeni yapılan bin 100 m uzunluğundaki Ahmet Arif Caddesi’yle birbirine bağlıyor. Altyapının tamamlandığı, asfalt çalışmasının devam etti

A+A-

Kent genelinde asfalt, yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar ilçesinde bin 100 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğindeki Ahmet Arif Caddesi’nde asfalt çalışmalarına devam ediyor. Ağustos ayında başlayan çalışmalarda ekipler, ilk olarak asfalt serilecek alanın yağmur suyu drenaj, temel, alt temel ve PMT çalışmalarını tamamladı.

Caddeye sıcak asfalt dökülüyor

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, trafik akışında herhangi bir aksaklık yaşanmaması için ilk etapta Ahmet Arif Caddesi’nin 450 metrelik bölümüne binder tabakası için 2 bin 589 ton sıcak asfalt serdi. Bu çalışma ile cadde araç trafiğine açılırken, caddenin 650 metrelik bölümünde ise yağmur suyu drenajı, temel, alt temel ve PMT çalışmaları devam ediyor. Altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından caddeye 3 bin 200 ton daha sıcak asfalt dökülecek.

Kaldırımlar yapılacak

Ekipler, caddenin her iki kenarında bulunan kaldırım genişliklerini 3,10 metre olarak yapacak, rayların bulunduğu noktayı da hemzemin şeklinde düzenleyecek. Yapılacak kaldırım ve diğer altyapı çalışmalarının ardından Ahmet Arif Caddesi’ne aşınma tabakası için 3 bin ton sıcak asfalt dökülecek.

Trafik yoğunluğu azalacak

Ahmet Arif Caddesi’ndeki çalışmalar 23 Eylül itibariyle tamamlanacak. Caddenin hizmete girmesiyle birlikte Diclekent Bulvarı ile Elazığ Caddesi birbirine bağlanacak ve trafik yoğunluğu daha da azalacak.

2 bin 200 metre bisiklet yolu yapılacak

 

Asfalt ve kaldırım çalışmalarının ardından Büyükşehir Belediyesi ekipleri, gidiş-geliş şeklinde olmak üzere Ahmet Arif Caddesi’nde toplam 2 bin 200 metre bisiklet yolu inşa edecek. Asfalt zemin üzerine yapılacak bisiklet yolunun, belirgin hale gelmesi için zemine akrilik boya uygulanacak.

HABERE YORUM KAT