1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ahırlar evleri oldu
Ahırlar evleri oldu

Ahırlar evleri oldu

Kobani'deki çatışmalardan kaçarak Suruç'un Yıldız köyüne sığınan 74 aile, konut sıkıntısı baş gösterince harabelere ve ahırlara yerleşti.

A+A-
Aileler kışın yaklaşması nedeniyle evlerini kendi imkânlarıyla onarmaya başladı.Yıldız köyü Kobani'ye yaklaşık 10 km uzaklıkta. Köy bugünlerde inşaat alanına dönmüş durumda. Al Jazeera Türk'Ün Diyarbakır Muhabiri Mahmut Bozarslan'ın haberine göre, Birçok evin önünde harç hazırlayıp sıva yapanları görmek mümkün. Herkes evini kışa hazırlıyor. Hazırlık yapanlar ise köyün sakinleri değil. Çatışmalaradan kaçarak gelen Kobanililer.
 
Samanlık ev oldu
 
Bozan Süleyman, Kobani'den 10 gün önce Suruç'a geldi. Beraberinde dokuz kişilik ailesiyle birlikte Yıldız köyüne sığındı. Köyde yer olmadığı için bir samanlığa yerleşti. Şimdi samanlığı onararak eve dönüştürmeye çalışıyor.
 
“Önümüz kış, kimseye yük olmak istemiyorum. Burayı onarıp ev yapıyorum. Kendi imkânlarımla yapıyorum burayı. Burası bize yeter. Artık savaş bitene kadar idare edeceğiz. Eskiden samanlıktı, şimdi banyosunu, tuvaletini yaptık. Çocuklarımla içine yerleşeceğim.”
Süleyman evini onarmak için çevreden bulduğu toprak ve taşları kullanıyor. Evi onarsa da elektriksiz yaşamak zorunda kalacak.
 
18 kişiye iki göz
 
Süleyman'ın evinin hemen yanında onarılan bir ev daha göze çarpıyor. Bu da Hamed Bozan ve ailesine ait. 18 kişi yaşayacak evde. Eskiden harabe olan ev, hayvan barınağı olarak kullanılıyordu. Hamed Bozan onarımdan sonra evi oturacak hale getirdi.
 
“Gidecek başka yerimiz olmadığı için buraya sığındık. Kamplarda rahat hareket edemiyoruz. Çocuklarımız rahat etmiyor. Burası kamptan daha iyi. İki evi onardık, içine yerleşeceğiz. Burayı sahibi bize öylesine verdi.“
 
Bozan ailesi soğuklar bastırmadan evin onarımını bitirmeye çalışıyor. Onarım bitince Kobani'ye dönene kadar bu evde kalacaklar.
 
İmam önayak oldu
 
Kobanililerin köye yerleşmesine önayak olan imam Mehmet Durğun, Kobanililerin diledikleri kadar köyde kalabileceğini belirtti.
 
“Bu yapıların çoğu ya ahırdı ya samanlıktı. İçinde yaşamak zor ama yapacak başka bir şey yok. Tadilatını da kendileri yaptı. Savaş bitene kadar burda kalacaklar.”
Sığınmacılar köylülerin ve yardım kuruluşlarının destekleriyle geçinmeye çalışıyor.
 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT