1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ahıakın: “Yeni anayasa Türkiye için büyük bir fırsattır”
Ahıakın: “Yeni anayasa Türkiye için büyük bir fırsattır”

Ahıakın: “Yeni anayasa Türkiye için büyük bir fırsattır”

Yeni Anayasa konusunda çalışmalar yapan Av. Aydoğan Ahıakın, yapılan bütün değişikliklere rağmen, yürürlükte bulunan 1982 Anayasasının çoğulcu-demokratik anlayışla uyuşmayan felsefesinin,

A+A-

Ruhunun hala yerinde durduğunu, değişikliklerle yamalı bir bohçaya benzediğini ifade ederek, Yeni Anayasa çalışmaları kapsamında partiler arasında Yeni Anayasa konusunda bir uzlaşma olmakla birlikte, bugünkü Anayasanın devletin ve toplumun ihtiyaçlarına cevap veremediğini ifade etti. 


KİMSE 12 EYLÜL ANAYASA’SINDAN MEMNUN DEĞİL! 
 
Bugüne kadar 12 Eylül anayasasından kimsenin memnun olmadığını vurgulayan Ahıakın, Katılımcı ve güçler ayrılığına dayanan bireyin haklarını öne çıkaran Yeni bir Anayasanın Türkiye için büyük bir fırsat olduğunu söyledi. 
 
 
YENİ ANAYASA RESMİ İDEOLOJİ OLMAMALIDIR  
  
Birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik yapan Av. Ahıakın, şöyle dedi: “Yeni Anayasada -değişmez-değiştirilemez-değiştirilmesi teklif dahi edilemez- gibi demokrasinin ruhuna tezat maddelerin olmaması gerekir. Yeni Anayasada resmi bir ideoloji olmamalıdır, ideolojik açıdan bağımsız olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan herkesi özgür, birinci sınıf vatandaş olarak kabul etmelidir. Yeni Anayasa yapılırken vatandaşlık tanımında mutlaka farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğu unutulmamalıdır. Yurttaşlığı tanımlamak anayasa tekniği açısından  zorunlu değildir. Yeni Anayasanın toplumsal barış açısından yeni bir adım olması için anayasada etnik imaları olan terim ve tanımlara yer verilmeksizin çoğulculuğun vurgusu yapılmalıdır.  
  
KUCAKLAYICI VE KAPSAYICI OLMALI  
  
Yeni Anayasa kapsayıcı, kucaklayıcı, bütünleştirici, çoğulcu, bireyin özgürlüklerine dayanan, sistemin işleyişinde ortaya çıkan belirsizlikleri gideren bir toplumsal mutabakat olmalıdır.” 
 

 

HABERE YORUM KAT