1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. AGIR Û DAWET / ATEŞ VE DÜĞÜN Video Sergisi Diyarbakır'da!
AGIR Û DAWET / ATEŞ VE DÜĞÜN Video Sergisi Diyarbakır'da!

AGIR Û DAWET / ATEŞ VE DÜĞÜN Video Sergisi Diyarbakır'da!

Artıkişler ve Karahaber Video Kolektifi'nin Ankara'da yaşayan Colemêrgi (Hakkârili) kâğıtçılarla birlikte son on yılda ürettiği videoları içeren Agir û Dawet/Ateş ve Düğün video sergisi, 20 Ocak- 5 Şubat 2013 tarihleri arasında Sümerpark Amed Sanat Galeri

A+A-

Agir û Dawet/Ateş ve Düğün videoları, 1994 yılında Hakkâri'nin Kotranıs Köyü'nün devlet tarafından boşaltılması sonucu göç etmek zorunda kalan köylülerin, 90'ların sonunda Ankara'nın büyük çöplüğe en yakın gecekondu semti olan Türközü'ne yerleşip şehrin merkezindeki atık kâğıtları toplayarak hayatta kalma ve kimliklerini koruma mücadelesini belgeliyor. Zorunlu göçün sonucunda yeni bir yaşam alanında 2001'den bugüne videocular ve kağıtçıların kendileri tarafından düğünde, cenazede, kavgada, sokakta, evde yapılan görsel bir hafıza oluşturuyor.

Agir û Dawet/Ateş ve Düğün sergisinin 20 Ocak 2013 saat 14.00'deki açılışında, sergiyle birlikte, Türkiye'de zorunlu göçün ve bu göçün ardından neler yaşandığının ele alındığı bir forum ve panel düzenlenecek. Forumda ve panelde, gazeteci İrfan Aktan, sanatçı ve akademisyen Pelin Tan, Diyarbakır'dan sosyolog Ruken Ergüneş, video aktivistler Oktay İnce ve Alper Şen, Koza Görsel Kültür ve Sanat Derneği'nden Özge Çelikaslan, Katık Dergisi'nden kağıtçı aktivist Şanlıbey Alabay, kağıtçı düğün kameramanları Emin Çelikok (Ankara), Selami Çelikok (Colemêrg) ile düğün videoları montajcısı Lokman Temel (Ankara) tanıklıklarını ve deneyimlerini paylaşacaklar. Panel bölümünde, forumdaki anlatıların ve tanıklıkların ışığında, Türkiye'de zorunlu göçün kapsamı, politik, sosyal ve ekonomik boyutları ile tartışılacak.

Geçtiğimiz yıl 18 Mart-21 Nisan 2012 tarihlerinde İstanbul DEPO'da seyirciyle buluşan ve Artıkişler ve Karahaber Video Kolektifi'nin Diyarbakır için yeniden kurguladığı Agir û Dawet/Ateş ve Düğün Diyarbakır sergisi, Koza Görsel Kültür ve Sanat Derneği'nin organizasyonu ve Diyarbakır Sanat Merkezi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirildi. Serginin Diyarbakır organizasyonu için, Frederick Ebert Stiftung ve Anadolu Kültür katkı sundu.

İletişim: Amed Sanat Galerisi, Sümerpark, Diyarbakır        Tel: 0 412 226 3079

HABERE YORUM KAT