1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ağaçlı Belediyesi'nde halk toplantısı
Ağaçlı Belediyesi'nde halk toplantısı

Ağaçlı Belediyesi'nde halk toplantısı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Ağaçlı Beldesi Belediyesi'nde halk toplantısı düzenledi.

A+A-

Ağaçlı Belediyesi'nin çok amaçlı salonunda düzenlenen toplantıya Ağaçlı Belediye Başkanı Metin Dinar, meclis üyeleri, Kale ve Eski Ağaçlı Mahallesinde ikamet eden vatandaşlar katıldı. Ağaçlı Belediye Başkanı Metin Dinar, "4 yılımız bitti. Bu zaman sürecinde yaptığımız çalışmalar, sorunlarımızı ve bu sene neler yapabiliriz. Bunları konuşup tartışacağız. Toplantıya başlamadan çözüm süreci ile ilgili birkaç cümle söylemek istiyorum. Tarihi 21 Mart Amed Nevruz'u bir milyonu aşan halkın katılımı ile kutlandı. Bu alana gelen halk barış ve çözüm süreciyle yakından ilgileniyordu.

Çünkü alanı dolduran insanlar son 30 yıl içinde çok acı çekti. Adları, kimlikleri, kültürleri inkar ediliyordu. Çocuklarını bu kirli savaşta kaybetmişlerdi. Köylerini terk etmek zorunda kalmışlardı. Hep zindanlarda ve işkencelerden geçirmişlerdi. Nevruz alanını dolduran bu insanlar savaşın acısını çok çekmişlerdi. Bunu bildiklerinden dolayı barışı acilen istiyorlardı. Ondan dolayı bizde bu barış ve çözüm sürecini destekliyor ve hepinizin de katkılarını bekliyoruz" dedi.

Ağaçlı Belediye Başkanı Metin Dinar dört yılık dönemlerinde yapmış oldukları hizmetler ile ilgili olarak, "Ekonomik sıkıntılarımıza rağmen 2009 Nisan ayından 2013 yılı Nisan ayına kadar yapılan çalışmalar ve faaliyetlerimiz aşağıya çıkarılmıştır. Beldemiz Eski Ağaçlı, Kaynak ve Kale mahallerinde yol düzenleme ve genişleme çalışması yapılarak, yolun çeşitli yerlerinde 35 adet binlik, 50 adet 600'lük ve 200 adet 300'lük ve 200'lük buz boru döşenmiştir.

Üç mahallemizin çeşitli sokak ve caddelerinde 1920 metre küp istinat duvarı yapılmıştır. Üç mahallemizin çeşitli sokak ve caddelerinde 25 bin 500 metre kare alana kilitli parke taşı döşenmiştir. Kaynak mahallemize 30 metre uzunluğunda 3 metre genişlik ve yüksekliğinde menfez yapılarak dolgusu yapılmıştır. Beldemizin yeni içme suyu şebekesi 2011 yılında kabulü yapılmış olup, halkın hizmetine sunulmuştur. 2013 yılında halkın hizmetine sunulacaktır. Beldemize gelen yolun kenarlarına, mezarlıkların alanına 2 bin adet akasya, dut ve çam fidanları dikilerek her yıl bakımı ve sulaması yapıldı. Beldemizin Eski Ağaçlı Mahallesi'nde basketbol ve voleybol sahası yapılarak halkın hizmetine sunulmuştur.

Beldemizde Eski Ağaçlı Mahallemizde çocuklara yönelik çocuk oyun grubu bırakıldı. Budkan mezarlığın etrafı çevrildi. Günlük rutin hizmetlerimiz temizlik içme suyu gibi hizmetler aksamadan yapıldığı ve yapılması devam edilmektedir. Belediyemiz kendi imkanları çerçevesinde belde sınırları içerisinde sivrisinek ve karasinekle mücadele için ilaçlama yapmaktadır. Düzenli olarak halk toplantıları yapılarak gerekli bilgilendirme yapılmaktadır" diye konuştu.

2013 yılında yapılması düşünülen projeler hakkında da bilgi veren Dinar, "Her üç mahallemizde imkanlar ölçüsünde kilitli parke taşı döşenmesine devam edilecektir. Her üç mahallemizde imkanlar ölçüsünde istinat duvarı yapılacaktır. Budkan ve Kaynak mahallemizde DSİ'ye sunduğumuz taşkından koruma projemiz kabul edilmiş olup, temmuz ayında ihalesi yapılacaktır. Orman İşletme Müdürlüğü'ne sunduğumuz 5 bin 500 dekar alana ağaçlandırma projemiz kabul edilmiş olup, önümüzdeki aylarda çalışmalarına başlanacaktır. Beldemiz de ikamet eden vatandaşlar adına tarımsal kalkınma kooperatifi kuruluş çalışmalarına başlanmış olup kooperatif adına çeşitli projeler yapılarak çalışmalara başlanacaktır" şeklinde belirtti.

HABERE YORUM KAT