1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ağaç kıyımı yok!
Ağaç kıyımı yok!

Ağaç kıyımı yok!

Dicle Nehri kıyısında, Kale ile Dicle Nehri arasındaki alanı kapsayan UNESCO'ya aday gösterilen 8 bin yıllık Hevsel Bahçelerinin Dicle Üniversitesi kampüs alanındaki bölümünde muhtemel yangınlara müdahaleyi kolaylaştırma gerekçesiyle gerçekleştirilen ağaç

A+A-
Dicle Üniversitesi (DÜ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, DÜ kampüsünde ağaç kesilmesine yönelik tepkilere ilişkin, "Hiçbir özel veya resmi kurumdan orada bir inşaat veya işletme kurmak için teklif gelmemiştir, gelmesi de mümkün değil. Orası Hevsel Bahçeleridir ve bir kısmı sit alanıdır" dedi.                                     
 
Dicle Nehri kıyısında, Kale ile Dicle Nehri arasındaki alanı kapsayan Hevsel Bahçelerinin DÜ kampüs alanındaki bölümünde muhtemel yangınlara müdahaleyi kolaylaştırmak gerekçesiyle geçen ay başlatılan ağaç kesimine yönelik çalışmanın tamamlandığı belirtildi.
 
Orman İşletme Müdürlüğünden alınan rapor doğrultusunda yaklaşık 500 ağacın kesildiği, HES kurulacağı iddiasıyla bir grubun eylemini sürdürdüğü alanda bataklık ıslahı ve itfaiye için yol yapım çalışmasına önümüzdeki süreçte başlanacağı bildirildi.
 
Prof. Dr. Eyigün, 27 bin dönüm alana kurulu üniversitenin kampüs alanında bir milyonun üzerinde ağaç bulunduğunu, bu haliyle kampüsün Diyarbakır'ın oksijen deposu olduğunu söyledi.
 
Böyle önemli ve değerli bir hazineyi korumanın üniversitenin görevi olduğunu vurgulayan Eyigün, üniversitenin çevresinde 20 köy bulunduğunu, bu köylerin çoğunluğuna ulaşımın üniversiteden sağlandığını belirtti.
 
"Üniversitemizde bir ağaç kıyımı sözkonusu değil"
 
"Üniversitenin kampüsü korumasız, çevresi olduğu gibi açık" diyen Eyigün, ayrıca üniversite içerisinde de şahıs arazisi ve tarlasının bulunduğunu, bu alanların sahiplerince ekilip biçildiğini, anız yakıldığını kaydetti.
 
Eyigün, bu anızların zaman zaman ormanlık alana da zarar verdiğini anlatarak, şunları kaydetti:
 
"Diyarbakır'ın piknik alanı üniversitemiz. Halk da zaman zaman buraya gelip izinli veya izinsiz çam ağaçlarının altında piknik yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda çok sık olmamakla üniversitemizde zaman zaman orman yangınları oldu. Ormanlık alanın bulunduğu bölgede hastanelerimiz var. Geçen yıl çıkan bir yangın rüzgarın da etkisiyle hastaneye kadar ulaştı. Bu durumda örnek almak görevimiz. Yaz mevsimi gelmeden orman yangınları başlamadan her kurum gibi biz de önlem almak istedik.
 
Üniversitemizin Çevre ve Ağaçlandırma Şube Müdürlüğünce hazırlanan raporda sözkonusu bataklık alanda kendinden yetişen kuru ağaçların ve söğütlerin ormanlık alana geçişi engellediği belirtilerek o bölgedeki ağaçların bir kısmının oradan uzaklaştırılması ve bataklığın ıslah edilmesi gerektiği konusunda rapor geldi. Bu rapora istinaden Orman İşletme Müdürlüğünden bilirkişi raporu istedik. Oradan gelen raporda da bataklık alanda kendiliğinden yetişen ağaçların asıl çam ağaçlarına geçişi engellediği, muhtemel bir orman yangınında itfaiyenin oraya giremeyeceği ifade edilerek, ağaçların oradan uzaklaştırılması gerektiği belirtiliyordu. Asgari düzeyde yani itfaiye ekiplerinin ormanlık alana girmesine imkan verecek düzeyde ağaçların bir kısmının oradan uzaklaştırılmasına karar verdik. Olay bundan ibaret. Kesinlikle üniversitemizde bir ağaç kıyımı sözkonusu değildir."
 
"Yapılan şey ormanlık alanı korumaya yönelik"
 
Prof. Dr. Eyigün, 5 yıllık dönemlerinde üniversiteye 250 bin çam ağacı dikildiğini, ormanlık alanlar oluşturulduğunu belirtti.
 
Rapor doğrultusunda yürütülen çalışmada ağaç kesiminin 12 gün önce durdurulduğunu, bundan sonra bataklık alanda ıslah çalışmalarının ve itfaiye geçişi için yol yapım çalışmasının yürütüleceğini dile getiren Eyigün, bu kapsamda yaklaşık 500 ağacın kesildiğini kaydetti.
 
Eyigün, şöyle konuştu:
 
"O bölgede iddia edilen gibi herhangi bir sosyal tesis yada inşaat kesinlikle düşünülmüyor. Hiçbir özel veya resmi kurumdan orada bir inşaat veya işletme kurmak için teklif gelmemiştir, gelmesi de mümkün değil. Orası Hevsel Bahçeleridir ve bir kısmı sit alanıdır. Raporda ayrıca o bölgenin bataklık bir alan olduğu, halkın sağlığını zarar verecek durumda bulunduğu, bir an önce ıslah edilmesi gerektiği belirtiliyordu. Halk sağlığı için de ıslahı gerekliydi. Karşılaştırma yapmak istemem ancak bazı büyük orman yangınlarında binlerce çam ağacı yangın daha büyük alanlara sıçramasın diye kesilebiliyor. Bazen yangın olmadan da ormanlık alanlarda itfaiyeye yol yapmak için binlerce çam ağacı kesiliyor. Bunlar ormanlık alanı katletmek olarak algılanmıyor. Çünkü amaç büyük bir ormanlık alanı korumaktır. Burada da yapılan şey ormanlık alanı korumaya yönelik. Üniversitenin kampüs alanında hastane ve akademik birimler dışında hiçbir kuruma arazi vermedik ne özel ne resmi. Kampüs alanında bir metrekare alan ekstra bir amaçla kullanılmamıştır."
  
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT