1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Afyonlulara Diyarbakır'da rahat yok
Afyonlulara Diyarbakır'da rahat yok

Afyonlulara Diyarbakır'da rahat yok

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir şubesinden bir heyet, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde 1'i ağır 5 öğrencinin yaralanması ile sonuçlanan öğrenci olayları sırasında Kürt öğrencilere yönelik ırkçı saldırı gerçekleştirildiği iddiaları üzerine bir rapor hazır

A+A-

Rapora göre, öğrenciler, 27 Aralık 2013'te, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hakkı Yazıcı ile görüşerek sıkıntılarını anlattı. Raporda yer verilen öğrenci beyanlarına göre, Yazıcı, özel güvenliğin Afyon'da yaşayan kişiler olduğunu, bu nedenle ülkücülerle yakın olmalarının bu durumdan kaynaklandığını, Afyonluların da Diyarbakır'da rahat hareket etmediklerini söyledi. Yazıcı, saldırıya maruz kalan öğrencilere ayrıca, “Afyon'da biraz kendinizi büzün”, “Rahat hareket etmeyin”, “Kantinde oturmanıza gerek yok”, “Tostunuzu ve çayınızı alın yukarı çıkın” gibi ifadelerde bulunduğu da belirtildi.

Tavsiye verdim

Milliyet'e konuşan Yazıcı ise “Öğrencilere, Afyon'un şu anda kritik bir yer olduğunu, basın açıklaması yapmamalarının daha iyi olacağını söyledim. Tavsiyelerde bulundum. Üniversite yönetimi olarak kavga dövüş istemediğimizi ilettim. 'Birbirinize ters bakmayın, ülkenize hizmet edin. Birbirinizi görmezden gelin, çatışma ortamından kaçının' dedim. Kendileri ile bir baba, bir abi gibi konuştum” dedi. İHD heyetinde yer alan Avukat Mustafa Rollas ise Vali İrfan Balkanlıoğlu'nun kendilerine “Geçmişte buraya 300 şehit geldi. Ben de Bingöl'de görevli iken rahat dolaşamıyordum” dediğini öne sürdü.

HABERE YORUM KAT