1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Afetlere karşı teknik ve psikolojik müdahale eğitimi
Afetlere karşı teknik ve psikolojik müdahale eğitimi

Afetlere karşı teknik ve psikolojik müdahale eğitimi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi afet durumlarında yürütülecek çalışmalar konusunda çalışanlarını bilgilendirmek amacıyla “Afet Durumunda Teknik ve Psikolojik Müdahale, Kamp Yönetimi Eğitimi” düzenledi.

A+A-
Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Hollanda Sınır Tanımayan Psikiyatristler Derneği'nden Dr. Aram Hasan ve Gea Beenakker'in eğitmenliğini yaptığı seminer bugün Belediye Eğitim Salonu'nda gerçekleştirildi.
 
Seminere Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari, Kadın Politikaları, Halkla İlişkiler, Sağlık İşleri, DİSKİ, Sosyal Hizmetler ve Fidanlık Yaşam Alanı'nda Şengallilere hizmet veren belediye çalışanları katıldı.
 
Seminerin açılışından konuşan Fethi Suvari, öncelikle Hollanda'dan kente gelip seminer düzenleyen eğitmenlere teşekkür ederek konuşmasına başladı. Eğitimin çalışanlara büyük katkı sağlayacağına dikkat çeken Suvari, özellikle Şengallilerle çalışan personelin deneyimlerine deneyim kazandıracağını söyledi.
 
Daha önce kentin Afgan ve Irak Kürdistan Bölgesi'nden göç aldığını belirten Suvari, Kürt Ezidilerin diğerlerinden farklı olduğunu ifade etti. Suvari, “Göç ile gelen Kürt Ezidiler her şeyden önce farklı inançları olduğu için daha hassas davranmamız gerekiyor. Orada çalışan arkadaşlarımız kıyafet seçiminden kullandığı dile ve üsluba kadar her şeyine dikkat etmelidir.” dedi.
 
'Bilgi ve deneyim önemli'
 
Her afet durumunun kendine has bazı özellikler barındırdığını vurgulayan Suvari, kriz yönetimlerinin burada belirleyici olduğunu kaydetti. Krizlerin verilecek eğitimlerle aşılacağını ifade eden Suvari, ayrıca personelin bilgi ve deneyiminin de bu alanda öne çıktığını söyledi.
 
4 gün boyunca 09:00- 16:00 saatleri arasında sürecek olan “Afetlere Teknik ve Psikolojik Müdahale” seminerinde, “Müzakere, hedef grupların ihtiyaç tespitleri, aktif dinlemeyi kavrama ve deneme, yardıma muhtaç birine doğru karar vermesi için eşlik etme, doğru teşhis için bilimsel gerekenler, kabus, uyku sorunları, dissosiyatif bozukluğu, şiddetin çemberi, vücudu işaretlerle tanıma, saldırganlığın eş ve aile üzerindeki etkileri, aseratif/pasif, yaş, motivasyon, sistem, bağımlılık, intihar eğilimi, cinsel istismar, stabilizasyon ve vicdan muhasebesi” konularında personellere eğitim verilecek.
 
(Özgür Haber)
 

HABERE YORUM KAT