1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Adliyedeki Dosyaların Yüzde 80'i sonuçlandırıldı
Adliyedeki Dosyaların Yüzde 80'i sonuçlandırıldı

Adliyedeki Dosyaların Yüzde 80'i sonuçlandırıldı

Diyarbakır’ın Çermik İlçe Adliyesi’ndeki dava dosyalarının yüzde 80’i sonuçlandırıldı. 982 dava dosyasının 776’sı sonuçlandırıldı, 206’sı bu yıla devredildi.

A+A-

Diyarbakır’ın Çermik İlçe Adliyesi’ndeki 982 dava dosyasından 206’sı 2016 yılına devretti.Cumhuriyet Savcılığı’ndan alınan bilgiye göre,  Çermik ilçesinde 2015 yılında açılan 982 dava dosyasından 776 dosya sonuçlandırılırken, 206 dosya 2016 yılına kaldı.
 
Çermik adliyesine gelen dava dosyaların hızlı bir şekilde sonuçlandırılması dikkat çekiyor.  Genel anlamda yargı sisteminin ağır işlediği ülkede adeta örnek gösterilen bir performans sergileyen Cumhuriyet Savcıları, Hâkimler ve çalışanlar dosyaların hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasını sağladılar.
 
Çermik İlçe Asliye Hukuk Mahkemeleri’nde görülen Tapu veya Nüfus kayıtlarında isim düzeltme ve değiştirme, yaş düzeltme, Kazai rüşt davaları, tenkis ve mirasta iade davası, tapu iptali ve tescili davaları, Vasiyetnamenin iptali davası, alacak maddi ve manevi tazminat davaları, bedel artırımı davası, tespit davası, şirket kararları hakkında ortaklar adına açılacak dava, kooperatif üyeliğinden çıkarma kararının iptaline ilişkin dava, tenfiz ve tanıma davaları, tüketici mahkemeleri davaları ile Sulh Hukuk Mahkemeleri’nde görülen; mirasçılık belgesinin alınması, tevdi mahalli tayini (ödeme yeri belirlenmesi talebi), eşya tespiti, hasar tespiti ve diğer tespit talepleri davaları, her türlü alacak, maddi ve manevi tazminat davaları, kat mülkiyeti kanunundan kaynaklanan ihtilaflar, ihtiyati tedbirler, mirasın reddi, miras şirketine mümessil atanmasına ilişkin davalar, tahliye davaları, vesayet ve kayyum davaları ile kira tespiti ve kira bedelinin artırımı ile ilgili geçen yıl 982 dosya işlem gördü.
 
 
Açılan 982 dosyanın 217’si için iddianame hazırlanırken, 559 dosya için takipsizlik kararı verildi. Böylece Çermik ilçesinde açılan 982 dava dosyasının 776 tanesi sonuçlandırılırken, 206 dosya ise 2016 yılına kaldı.
 

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT