1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Adliye önünde protesto
Adliye önünde protesto

Adliye önünde protesto

Diyarbakır'da tacize maruz kaldığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunan stajyer avukat A.K.'nin suç duyurusu dilekçesine Diyarbakır Savcılığı'nca takipsizlik kararı verilmesi İstanbul Adliyesi önünde protesto edildi

A+A-
Diyarbakır'da avukat S.Y.'nin yanında staj yapan kadın avukat A.K. yanında çalıştığı avukat S.Y.'nin tacizine uğradığını iddia etti.
 
Avukat S.Y. hakkında suç duyurusunda bulunan stajyer avukat A.K.'ın suç duyurusu hakkında Diyarbakır Savcılığı takipsizlik kararı verdi. Savcılığın takipsizlik kararına tepki gösteren bir grup kadın avukat Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde bir araya geldi. Burada takipsizlik kararını protesto eden avukatlar S.K. hakkında dava açılmasını talep etti. Adliye önünde pankart açarak açıklama yapan kadın avukatlar, olaya ilişkin Diyarbakır Savcılığı ve Diyarbakır Barosu'na şikayette bulunulduğunu belirtti.
 
Taciz suçlamasıyla şikayet edilen S.Y.'nin aklanmaya çalışıldığını iddia eden kadın avukatlar, “Biz kadın avukatlar, adliyelerde söz konusu olayda olduğu gibi bağlı çalıştığımız ya da staj yaptığımız bürolarda her an tacize ve mobbinge maruz bırakılıyoruz. Bunları açıkladığımız zaman ise erkeğin mağduriyeti ya da bu olayda olduğu gibi erkeğin iyiliği, dürüstlüğü, kariyeri karşımıza çıkıyor. Erkeğin cinsel saldırı gibi kadın tarafından varlığının ispatlanması hatta açıklanması bile çok zor olan bu tür vakaları bizim ispatlamamız bekleniyor. Tam da bu yüzden bu taciz hepimize yapılmıştır. Taciz mağduru arkadaşımıza yönelik suçlamalar hepimizin sesini kısmak, yaşadığımız ve daha yaşayacağımız tüm vakaların üstünü örtmek için ortaya atılmaktadır. S.Y. ile aynı mesleği icra etmek istemiyor, Diyarbakır Barosu tarafından S.Y.'nin meslekten men edilme kararı verilmesini talep ediyoruz. Bu davanın peşini bırakmıyoruz" dediler.
 
Açıklamanın ardından kadın avukatlar adliyeye girerek takipsizlik kararına itiraz ettiler.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT