1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Adliye kapısında çile devam ediyor
Adliye kapısında çile devam ediyor

Adliye kapısında çile devam ediyor

Diyarbakır'da termometreler -7 dereceyi gösterirken adliyeye girmek isteyen vatandaşlar, dakikalarca kapıda sıra bekliyor.

A+A-

İki milyona yaklaşan nüfusuyla büyükşehir statüsünde olan Ortadoğu'nun incisi Diyarbakır'ın Adliye Sarayı'nda tek kişilik vatandaş girişi nedeniyle uzun kuyruklar oluşuyor.

Olumsuz hava koşulları altında içeri girmek için bekleyen vatandaşlar adeta isyan etti. Yaklaşık bir saat kapı önünde içeri alınmayı bekleyen vatandaşların "Bize bu zulmü neden reva görüyorsunuz?" feryadını ise maalesef duyan olmadı. Batı illerindeki birçok adliye sarayı beş yıldızlı otel konforunda vatandaşa hizmet verirken Diyarbakır'daki bu tablo, 'Kamu hizmetinde çifte standart mı var?' sorunu da akıllara getiriyor.

Adliye kapısındaki görevli güvenlik mensuplarına yönelik, "Neden vatandaşı bu kadar bekletiyorsunuz?" sorusuna karşılık aldığımız yanıt ise: ''Bir şikayetiniz varsa Cumhuriyet Başsavcısı'na gidin" şeklinde oldu. Koskoca Diyarbakır Adliyesi'nde tek kişilik vatandaş girişi olunca, vatandaşın mağduriyeti de kaçınılmaz oluyor. İç tadilatı yeni yeni bitirilen Diyarbakır Adliye Sarayı'nın dışı, maalesef içindeki güzellikleri de gölgede bırakıyor. Eskiden vatandaş girişi olarak kullanılan ve şu anda ise savcı, hâkim, avukat ve adliye personelinin giriş yaptığı kapının vatandaşlar için çoklu giriş şeklinde revize edilmesiyle ancak bu sorun çözülebilir. Aksi takdirde vatandaşın sıra çilesi, devletin en önemli kurumlarından biri olan adalet kurumunda maalesef devam edecek.

HABERE YORUM KAT