1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Adliye çalışanı özlük hak istedi
Adliye çalışanı özlük hak istedi

Adliye çalışanı özlük hak istedi

Şube Başkanı Necmettin Alaş,adliye personelinin çok çalıştığını, ancak karşılığı olan ücreti alamadığını, özlük haklarının da her geçen gün eridiğini hatta var olan özlük haklarının da ellerinden alındığını iddia etti.

A+A-

DİYARBAKIR- Memur-Sen'e bağlı Büro Memurları Sendikası (Büro Memur-Sen) Diyarbakır Şubesi, Şubesi, özlük haklarında yapılan değişiklikleri adliye binası önünde eylem yaparak protesto etti.
Büro Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Necmettin Alaş, Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak Türkiye'nin 81 ilinde ve ilçelerinde görev yapan yaklaşık 80 bin adliye çalışanının ücret konusunda haksızlığa uğradığını söyledi.
 
'İŞ YÜKÜ AĞIR, ÜCRET ADALETSİZ'

Adli ve idari yargı mercilerinde her gün binlerce dosyanın işlem gördüğünü ve yüzlerce dosyanın da kayıtlara girdiğini anlatan Alaş, her geçen gün artan iş yüküne paralel olarak adliye personelinin göstermesi gereken fedakarlıkların her geçen gün arttığını ifade etti.
Alaş, personelin çok çalıştığını, ancak karşılığı olan ücreti alamadığını, özlük haklarının da her geçen gün eridiğini hatta var olan özlük haklarının da ellerinden alındığını ileri sürdü.
 
'YÖNETMELİK BİLE HAZIRLANMIYOR'

Adalet Bakanlığı'na bağlı 80 bin personelin sorunlarının çözümü için hiç bir yasa tasarısının hatta yönetmeliğin dahi hazırlanmadığını belirten Alaş, “Bakanlıkta daha önce uygulanan nöbet ücretleri ve havuz sistemi kaldırılarak çalışanlar mağdur edildi. Bunun yanında fazla mesai ve yol yardımlarının kaldırılması, promosyon dağılımındaki adaletsizlik de bu işi işkence haline getirdi.

Personelin sorunları hep kulak ardı edildi. Adliyelerde bozulan çalışma barışının yeniden sağlanmasını istiyoruz. Tüm adalet çalışanlarına insan onuruna yakışır bir ücret verilmelidir. Nöbet ve havuz paraları yeniden ödenmelidir, fazla mesai ücretleri kaldırılmamalıdır. Yol yardımları kaldırılmamalı ve tüm ülke genelinde yaygınlaştırılmalıdır. Mübaşirler genel idari hizmetler sınıfına alınmalı, 4/C'li olarak bilinen adliyelerde çalışanlar kadroya alınmalıdır." dedi.

Eyleme,sendika üyesi çok sayıda adliye çalışanı da destek verdi.Sendikaya bağlı üyelerin bulunduğu grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.