1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Adli Tıp Kurumu raporu skandal ve rezalet
Adli Tıp Kurumu raporu skandal ve rezalet

Adli Tıp Kurumu raporu skandal ve rezalet

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlandığı belirtilen rapora ilişkin konuştu.

A+A-

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlandığı belirtilen rapora ilişkin, “Böyle Adli Tıp Kurumu olur mu, derin devletin emrinde bir Adli Tıp Kurumu olursa derin devlet ne istiyorsa öyle bir rapor hazırlar, bu tam bir skandaldır, rezalettir” dedi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, bütçe görüşmeleri ve gündemdeki konulara ilişkin Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Tan, basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunarak, "Suç duyurusunda bulunmak istiyorum. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında Anayasa Mahkemesi yetkililerine veya bu konuyla hukuken kim ilgili ve yetkiliyse oraya bir suç duyurusunda bulunmak istiyorum. Sayın Başbakan önceki gün Meclis'te yaptığı açıklamada 9. sayfasında 27 Nisan e-muhtırasının Türkiye'ye maliyeti yıllık 2 milyar dolar olmuştur dedi, bu bir itiraftır. O dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'tır.

Bunu da yine aynı şahsın kendi ifadeleriyle biliyoruz, çünkü 'e-muhtırayı ben kaleme aldım, ben yayınlattım' itirafında bulunmuştu" dedi. Tan, “Suç ortada, suçlu ortada. Eski tabirle, fiil ortada, fail ortada. Başbakan nerede? Başbakan da ortada. Kendi ağzıyla bunu ikrar etmiştir. Ya gereğini yapar, buna sebep olan suçlu kişiyle ilgili gereğini yapar; ya da üstünü örtmeye kalkarsa yardım ve yataklıktan, suçu örtbas etmekten, suçluyu gizlemekten kendisi suçlu duruma düşer” diye konuştu.

ERDOĞAN'IN ODASI İÇİN 330 BİN TL HARCANDI

Meclis'te yaz boyunca tadilat yapıldığını ifade eden Tan, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis'te bulunan odası da tekrar elden geçti. Bir odaya ne kadar masraf yapılır? Meclis Başkanlığına sordum. Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam'ın cevabı; 330 bin 500 TL harcanmıştır. Kuzu edebiyatı yapan Başbakan'ın kuzu postu olup olmadığını bilmediğimiz odasına 330 milyardan fazla bir harcama yapılmıştır. Siverek canlı hayvan borsasına sorduk, 330 bin 500 TL ile kaç tane kuzu alınır, 999 tane kuzu alınabiliyormuş. Gözüne dizine dursun. Biz 90 kişi bir kuzu yedik, sen 999 kuzuyu tek başına yedin. 999 tane kuzunun hesabını vermezse burnundan gelsin" diye konuştu.

Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tan, "Turgut Özal'ın ölüm raporu tamamlandı, ne diyorsunuz?" sorusuna, "Rezalet olarak değerlendiriyorum. Böyle Adli Tıp Kurumu olur mu, derin devletin emrinde bir Adli Tıp Kurumu olursa derin devlet ne istiyorsa öyle bir rapor hazırlar, bu tam bir skandaldır, rezalettir. Bu rezaleti de Başbakan'ın temizlemesi lazım. Cinayet boynundadır, böyle bir açıklama olmaz" yanıtını verdi.

"Sizin kanaatiniz nedir?" sorusuna ise Tan, "Benim şüphelerim daha da artmıştır" derken, "Hangi konuda?" sorusuna da, "Öldürüldüğü noktasında" yanıtını verdi.