1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Adıyaman’dan Sur halkına 2 TIR yardım
Adıyaman’dan Sur halkına 2 TIR yardım

Adıyaman’dan Sur halkına 2 TIR yardım

Diyarbakır İslami STK’ları tarafından başlatılan “Sur’daki Muhacirlere Ensar Olalım” kampanyası kapsamında, Adıyaman Kardeşlik Kervanı Platformu tarafından 2 TIR yardım yapıldı.

A+A-

Diyarbakır İslami STK’ları tarafından başlatılan “Sur’daki Muhacirlere Ensar Olalım” kampanyası kapsamında Sur halkına bir yardım da Adıyaman Kardeşlik Platformu tarafından yapıldı. Temel gıda malzemelerinden oluştuğu belirtilen 17 kiloluk yardım kolilerinin 2 bin 500 aileye dağıtılacağı bildirildi.  

Adıyaman Kardeşlik Platformu yetkilisi Ali Deniz, sur halkının yanında olduklarını söyledi.

Çatışmalar nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kalan ailelerin her zaman yanında olacaklarını belirten Ali Deniz, bir vebal ve sorumluluk gerekçesiyle Adıyaman’da 120’yi aşkın STK olarak oluşturulan platformda, diğer kamu kurumlarının desteğinin alarak böyle bir yardım kampanyası düzenlediklerini ifade etti.

Cizre ve Sur için temel gıda malzemelerinden oluşturulan 17 kiloluk kolilerle 2 bin 500 aileye dağıtılacak kadar yardım topladıklarını belirten Deniz, kendilerinin dayanışma ve yardımlaşma kültürünün insanları olduğunu ifade etti.

Deniz, “Bizler hemhal olmayı bilen ve dayanışmayı bilen bir medeniyetin insanlarıyız. Bu anlayışı ve duyarlılığı daha önce Diyarbakır’dan görmüştük. Adıyaman halkının bu mütevazı yardımını sadece kardeşlik hukukundan kaynaklanan yardım olarak görülmesini istiyoruz. Ebetteki buradaki acıları dindirmemiz yapılan yardım kolileriyle mümkün olamayacağını iyi biliyoruz.” dedi.

Amaçlarının Sur’daki kardeşlerinin yalnız olmadıklarını göstermek olduğunu söyleyen Deniz, Sur halkının tek başına olmadığını, onların yanında olduklarını ve bundan sonra da beraber olmaya devam edeceklerini belirterek, “Kardeşlik hukukunun Sur’da ki çözüme merhem olmasını temenni ediyor ve bu ateşin sönmesine bir ilaç olacağına inanıyoruz." diye ekledi.

Deniz, son olarak platform adına Diyarbakır halkına ve İslami STK’ların temsilcilerine teşekkür ettiklerini söyledi.

Platform adına açıklamada buluna diğer bir isim Sezai Bey ise şu şekilde konuştu; "Bizler platform olarak yüz bin civarında zarf bastırdık ve okullara gönderdik. 3’cü sınıf öğrencisi bir kardeşimiz oturduğu üç blokluk siteye tek tek zarfı dağıtıyor. Daha sonra zarfları dolu bir şekilde öğretmenine teslim ediyor. Kardeşimizin bu eylemi Müslüman bir bilinçle mağdur ve mazlum olan kardeşlerini unutmadığına dair gencecik fidanların yüreğine ekilen bir bilinçtir. Bu anlamda Adıyaman sivil toplum platformunun tüm üyeleri gecelerini gündüzlerine katarak, gerek Diyarbakır gerekse Mardin ve Şırnak’taki kardeşlerini yalnız bırakmadılar ve bundan sonra da bırakmayacaklarıdır." şeklinde konuştu.

Diyarbakır İslami STK’ları adına konuşan Yunus Memiş ise Adıyaman sivil toplum platformunun Sur halkına bin 800 civarı koli yardımı olduğunu, her bir kolide yaklaşık 17 kilo temel gıda malzemesi bulunduğuna dikkat çekti.

Memiş,  Adıyaman sivil toplum kuruluşlarına ve halkına göstermiş oldukları hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ettiğini belirterek, “Diyarbakır’da çukur siyasetinden dolayı halk ciddi bir şekilde mağdur olmuştur. Aynı şekilde devlet yetkililerinden halkın ekonomik, sosyal, psikolojik ve barınma açısından hızlı adımlar atması için taleplerimiz oldu. Bizler de Diyarbakır İslami STK’ları olarak Sur’daki halkın yanında olduğumuzu bir kez daha deklare ediyorum." dedi.

HABERE YORUM KAT