1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Adımıza para topladılar
Adımıza para topladılar

Adımıza para topladılar

Uluslararası Engelliler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Erdal Satılış, AKP Kayapınar Gençlik Kolları'nın kendi isimlerini kullanarak kermes düzenleyip para topladığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

A+A-

Uluslararası Engelliler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Erdal Satılış, AKP Kayapınar Gençlik Kolları'nın kendi isimlerini kullanarak kermes düzenleyip para topladığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Dünya Engelliler Günü'nde Diyarbakır'da ilginç bir yolsuzluk iddiası ortaya çıktı. Uluslararası Engelliler Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı, AKP Kayapınar İlçe Örgütü Gençlik Kolları'nın kendi isimlerini kullanarak kermes düzenlemesine ilişkin suç duyurunda bulundu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan Uluslararası Engelliler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Erdal Satılış, AKP Kayapınar Gençlik Kolları'nın, engelli bireyler için tekerlekli sandalye, değnek, baston gibi medikal ihtiyaçlarını karşılamak adına kermes açtıklarını belirtti. Satılış, AKP Gençlik Kolları'nın, Parkorman karşısında açtığı kermes sonucunda elde ettiği geliri derneklerine ulaştırmadıklarını belirterek, bu sebeple AKP hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

'Telefonu yüzümüze kapatıyorlar'

AKP Kayapınar Gençlik Kolları'nın, yapacağı kermes için derneklerinden yardım istediğini aktaran Satılış, “Biz de engelli arkadaşlarımız adına yapılan kermesi olumlu yaklaştık. Kermese gerekli desteği verdik. Biz de kendi emeklerimizle yaptığımız ürünleri kermese götürdük. Kermeste 1,5 milyar gibi bir gelir elde edildi. Kermes bitiminde AKP Geçlik Kolları ve yönetim kurulu, 'Sizin derneğinizi ziyaret edip bu parayı engelliler derneğine bağış yapacağız' dediler” diye konuştu. Temmuz ayında yapılan kermesin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen hala AKP yöneticileri ile bir iletişim kuramadıklarını aktaran Satılış, “AKP il ve ilçe yöneticilerini aradığımızda ise telefonu yüzümüze kapatıyorlar. Numaralarımız engelleniyor. Biz de mecburen bu sorumluğu üzerimizden atmak için Diyarbakır Cumhuriyet Savcığı'na suç duyurusunda bulunduk” dedi.

'Rant elde edip yolsuzluk yaptılar'

Satılış, suç duyurusunun ardından AKP tarafından tehdit edildiğini iddia ederek, “AKP yöneticileri bana, 'bu dava senin başkanlığını götürür' diyerek, beni tehdit ettiler” diye belirtti.

Satılış, “Kermese AKP İl Başkanı Aydın Altaç, AKP Kayapınar İlçe Başkanı Mehmet Ali Kırsaçlı, Kadın Kolları Başkanı, Gençlik Kolları Başkanı ve çok sayıda davetli katıldı. Derneğimiz ve engelli bireyler üzerinden rant elde ederek, yolsuzluk yapıldı” iddiasında bulundu. Konuya ilişkin soruşturmanın Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığınca yürütüldüğü öğrenildi.

Savcıyla görüşmüş!

Öte yandan iddialara ilişkin görüşlerine başvurduğumuz AKP Kayapınar İlçe Başkanı Memet Ali Kırsaçlı, iddiaların doğru olmadığını savundu. “Ben konuya ilişkin savcıyla görüştüm ve dosyaya ilişkin takipsizlik kararı verdiğini öğrendim. Şuan Ankara'dayım geldiğimde konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT