22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara20 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Adil Kullanım Kotası (AKK) kalktı mı?

Adil Kullanım Kotası (AKK) kalktı mı?

26 Şubat 2016 Cuma 21:56

Sadece Türkiye'de olan ve belli bir indirme kapasitesini açınca internet hızını 3 mbps (saniyede 3 megabit)'e düşüren Adil Kullanım Kotası uygulamasına yakalanan kullanıcıların internet hızında düşüş olmadığının görülmesi, uygulamanın kaldırıldığı mı yoksa teknik bir sorun mu olduğu konusunda kafaları karıştırdı.

Ülkemizde internet kullanıcılarının en büyük problemi olan Adil Kullanım Kotası, şu anda birçok şehirde kullanıcıları etkilemiyor. Konuyla ilgili resmi bir açıklama bekleniyor. Ülkemizde internet servis sağlayıcılarının uyguladığı AKK yani Adil Kullanım Kotası uygulaması, belirli bir veri kullanımı sonrasında internet hızını 3 Mbps seviyesine düşürüyor.

 

BTK'nın geçtiğimiz günlerde yayınladığı 2016 yılı iş planında Adil Kullanım Kotası (AKK) ile ilgili çalışmaların bulunması, internet servis sağlayacılarına bu konuda bir müdahale olabileceği için en azından AKK kotalarının daha yükseğe çıkarılması bekleniyordu. Sürekli olarak çalışan ve otomatik olarak devreye giren Adil Kullanım Kotası sisteminin neden kullanıcıları etkilemediği bilinmiyor ancak bazı forumlarda paylaşılan bilgilere bakarak AKK'nin, farklı internet servis sağlayıcılarını kullanan kişilerde devre dışı olduğunu söyleyebiliriz.  

 

Yani içerisinde bulunduğumuz durum hem TTNET, hem SuperOnline, hem de diğer internet sağlayıcılarının müşterilerini etkiliyor.  Bu durum da ortada bir problem olmadığını anlamamızı sağlıyor ve AKK'nin kalkmış olabileceği ihtimalini güçlendiriyor. ADİL KULLANIM KOTASI KALKMIŞ OLABİLİR Akşam saatlerinden itibaren ülkemizde farklı illerden birçok kullanıcı, Adil Kullanım Kotası'nayakalandığı halde internet hızlarının normal seviyeye geri döndüğünü belirtiyor. Ülke genelinde yaşanan bir sorun nedeniyle AKK'nin kalkmış olabileceği söyleniyor. Ancak, resmi olarak servis sağlayıcılarından herhangi bir açıklama gelmedi.

 

(Şubuo Haber)

Okunma Sayısı : 1835
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com