1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Adıgüzel'den çocuklar için çağrı
Adıgüzel'den çocuklar için çağrı

Adıgüzel'den çocuklar için çağrı

Adıgüzel Çocuğunuzun okul ihtiyaçlarını giderirken onun sağlığını tehlikeye atmayın.

A+A-

 Adıgüzel Kitap Kırtasiye Yetkilisi Osman Adıgüzel, çocukların sağlığını tehlikeye atacak okul araç-gereçlerinden uzak durulması konusunda, Anne ve babalara yönelik önemli uyarılarda bulundu.

2013-2014 Eğitim-Öğretim döneminin başladığı ve okul ihtiyaçlarının karşılandığı şu günlerde, çocukların sağlığını tehlikeye atacak okul araç-gereçlerinden uzak durulması konusunda anne-babalara uyarılarda bulunuldu. Her yıl olduğu gibi bir çok aileyi yine okul öncesi alışveriş telaşı sardı. Piyasada okul ihtiyaçları olarak, farklı kalitede, farklı özelliklere sahip, farklı fiyatlarda bir çok ürün satılıyor.
Ancak bazı ürünler çocuk sağlığını tehdit edebiliyor. Plastik ve plastik yapımında kullanılan maddeler, boyalar, sentetik kumaşlar ve bunların insan sağlığı üzerindeki etkiler konusunda, Anne-babaların dikkatli olması gerektiği kaydediliyor.

Tehlike taşıyan bazı ürünlerin çocukların kırtasiye, beslenme, üniforma gibi malzemelerinde de kullanıldığını belirten ve özellikle pille çalışan her türlü kırtasiye malzemesinden çocukların uzak tutulması gerektiğini vurgulayan Adıgüzel Kitap Kırtasiye Yetkilisi Osman Adıgüzel, 'öncelikle 2013-2014 Eğitim-Öğretim döneminin ülkemize ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.

Takdir edileceği gibi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlığı bizler için her şeyden daha önemlidir.
Okul ihtiyaçlarının temin edilmeye çalışıldığı şu günlerde anne-babalar öncelikle sağlığa uygun okul araç-gereçlerine yönelmelidir.

Özellikle boya katkı maddeleri, sürekli ciltle temas eden kalem, silgi, boya kalemi gibi malzemeler de çocuklarımızın sağlığı için olumsuz sonuçlar doğurabilir.
Ayrıca boyalarda, bazı kalemlerde kullanılan kurşun da son derece zehirli bir metal olup vücuda bir kez alındıktan sonra birikir ve bağışıklık sistemini olumsuz etkiler.
Bazı malzemede sadece ses ve renk değişikliği sağlamak, yani aksesuar amacıyla pil kullanılırken, kalemtıraş gibi bazı mekanik malzemelerin yerine pilli elektronik malzemeler de tercih ediliyor. Pillerin yapımında kullanılan kadmiyum ve kurşun insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkilere sahip metallerdir. Bu ağır metaller vücuda bir kez alındıktan sonra, birikerek kalır ve asla yok olmazlar.

Sıcak günlerde, plastik su mataraları ve plastik beslenme çantalarının içerisindeki bazı kimyasal maddeleri ısı nedeniyle gıdaya veya suya karışabilir. Bu sebeple içi camdan yapılmış su mataraları, ahşap veya bezden yapılmış beslenme çantalarının tercih edilmesinde fayda var.
Menşei belli olmayan, kullanışlı olmayan kalem, silgi, çanta vs. gibi okul malzemelerinin çocuklarımızın sağlığına zarar vereceği hepimizin malumudur. Bu nedenle anne-babaların çocuklarına okul alış-verişi yaparken, bu hususları dikkate almaları gerekir' diye konuştu.

Diyarbakır ve Bölge insanının olanaklarının ve alım gücünün sınırlı olduğunu belirten Adıgüzel şunları söyledi:
'Vatandaşlarımızın alım gücü bir hayli sınırlı. Bizler bunun bilincinde olarak son derece düşük bir kâr marjıyla öğrencilerimizin ihtiyaçlarını temin etmeye çalışıyoruz. Hâtta kimi zaman maliyetine satışlar bile yaptığımız oluyor. Son bir kaç yılı baz aldığımızda özellikle defter, okul çantası, kalem ve diğer kırtasiye çeşitlerinde artış yapmak bir yana fiyatlarda damping yaptığımız bile oluyor. Özellikle bazı büyük AVM'lerin bu işe yönelmiş olmasının, kitap ve kırtasiyecileri zor durumda bıraktığını gözlemliyoruz'.

Osman Adıgüzel şöyle devam etti: 'Kalitesi onaylı, kullanışlı ve en uygun fiyat seçenekleri ile sınırsız ürün çeşitlerimizi hizmete sunuyoruz. Eğitim-öğretimde A'dan Z'ye her türlü ihtiyaca cevap veriyoruz. Öğrencilerimizin bütün okul ihtiyaçlarını ekonomik fiyatlarla sunuyoruz'

'KİTAPLA BULUŞMA NOKTASINDA' SINIRSIZ KAYNAK ESER OLANAĞI

'Kitapla Buluşma Noktası' kurduklarını ve bütün kitap dostlarını beklediklerini belirten Adıgüzel Kitap Kırtasiye Yetkilisi Osman Adıgüzel, şöyle devam etti:
'Kitabevimizde her türlü Hazırlık, KPSS, YGS ve LYS kitapları ile Kültür yayınları, hikâyeler, romanlar gibi envai türde kitap çeşitlerini, okurlarıyla buluşturuyoruz. Konu anlatımlı ve Soru Bankalarının yer aldığı Ana Bayisi olduğumuz Zirve Yayınlarıyla, yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımıza faydalı olmaya çalışıyoruz.

Çocuklarımızın sınavlara hazırlanabilecekleri kitapların yanısıra, aynı zamanda kültür kitapları ve muhtelif kaynak kitaplarla kitap severlerin ve öğrencilerimizin kitap ihtiyacını temin ediyoruz. Okul kitaplarının dışında özellikle ebeveynlerimizin istifade ettiği kitaplar da büyük ilgi görüyor. Bütün anne-babaların kitab evimizi ziyaret ederek, bu kitapları görmelerini tavsiye ederiz'.

HABERE YORUM KAT