1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Adaylar Sümerpark'ta üniversitelere hazırlanıyor
Adaylar Sümerpark'ta üniversitelere hazırlanıyor

Adaylar Sümerpark'ta üniversitelere hazırlanıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda 27'si kadın 49 üniversite adayı konservatuar ve güzel sanatlar bölümlerine hazırlanıyor.

A+A-

Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda 7'si kadın 14 üniversite adayı 6 eğitmenin verdiği kurslarla üniversitelerin konservatuar bölümlerine hazırlanıyor. Bilgi veren eğitmen Rojda Şehir kursta 2 eğitmenin müzik dalında diğer dört eğitmenin ise halk oyunlarına yönelik öğrencileri konservatuara hazırladığını söyledi. Gençlerin müzik ve halk oyunları alanında yetiştirmek amacında olduklarını ve akademik eğitim almalarını sağlamak için hazırlık yaptıklarını belirten Şehir, 1 ay önce başlayan kursun yetenek sınavlarının yapılacağı 19 Ağustos'a kadar süreceğini söyledi. Rojda Şehir hafta içi her gün 6 saat çalışma yaptıklarını bildirdi.

Si û Ronahi Sanat Atölyesi'nin Koordinatörü Fırat Erdoğan ise 20'si kadın 35 kişiye güzel sanatlar fakülteleri resim bölümüne öğrenci hazırlıyor. Sanat Atölyesi'nde 4 yıldan bu yana benzeri eğitimlerin verildiğini bildiren Erdoğan, Atölye'den her yıl 35 öğrencinin faydalandığını söyledi. Erdoğan dört yıllık çalışma sonucunda 70 öğrenciyi Türkiye'nin çeşitli üniversitelerine yerleştirdiklerini bildirdi. Resim eğitimlerinin yanı sıra çini ve seramik eğitimlerinin de sürdüğünü dile getiren Erdoğan bu çalışmaları kentin muhtelif yerlerinde sergilediklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT