1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Adana ve Diyarbakır'da halk toplantıları
Adana ve Diyarbakır'da halk toplantıları

Adana ve Diyarbakır'da halk toplantıları

BDP tarafından Adana'nın Seyhan ve Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde siyasal sürecin konuşulduğu halk toplantıları düzenlendi.

A+A-

BDP Adana İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın tarihi çağrısının ardından HPG güçlerinin geri çekilmeye başlaması ile devam eden süreç hakkında, halka birlikte hareket etmek ve halkın görüşlerine başvurmak amacıyla toplantılar düzenlemeye devam ediyor. Adana merkez Seyhan ilçesi Gülbahçe Mahallesi'nde gerçekleşen toplantıya, BDP MYK üyesi Ferhat Tarhan, BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, BDP il, ilçe yöneticileri, MEYADER, Adana TUHADER, DÖKH bileşenleri, Barış Anneleri İnisiyatifi üyelerinin yanı sıra binlerce yurttaş katıldı. Toplantının yapıldığı alana dev PKK ve Konfederalizm bayrakları asılırken, yurttaşlar Öcalan posteri açtı. Açık havada gerçekleşen toplantı, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

'Sayın Öcalan Kürtlerin iradesidir'

Toplantıda konuşan BDP MYK üyesi Ferhat Tarhan, Öcalan'ın başlattığı süreçte AKP hükümetinin somut bir adım atmadığını ve yeni karakollar inşa edip, koruculuk sistemine devam ettiğini kaydetti. Tarhan, "Biz hiç bir zaman boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz. AKP bize boyun eğdirtemeyecek. Çünkü gücü yetmez. Kürtler bin 100 yıllık bir misyona sahiptir. Önder Apo tarihi bir rol oynamıştır. İmralı'da hiçbir anlaşma yoktur. Gerillalar, Önder Apo'nun isteği üzerine sınır dışına çekilmiştir. Gerillalar bu süreçte bir provokasyon ve olumsuz bir durum olmasın diye aylarca süren yürüyüşlerini bir hafta içinde yapmışlardır. Sayın Öcalan Kürtlerin iradesidir. Bunu herkes iyi bilsin" dedi.

'Kendi alın terimiz ve kendi yoldaşlarımızın kanıyla bu noktaya geldik'

Kürtlerin tarih boyunca asimilasyon, inkar ve imha politikalarıyla karşı karşıya bırakılıp, dilini ve kültürünün yasaklandığını ifade eden Tarhan, Kürt özgürlük mücadelesinin verdiği mücadele sonucunda devletin bu noktaya geldiğini söyledi.

Bu mücadelede çok acılar çekip, bedeller ödediklerinin altını çizen Tarhan, asit kuyularının ve toplu mezarlarda arkadaşlarının bulunduğunu dile getirdi. Tarhan, "Bize diyorlar ki, 'Siz daha ne istiyorsunuz.' Bizler bugün eğer özgürlükler, demokrasi, insan hakları adına bir mesafeyi kat etmişsek bu kimsenin lütfü ile olmamıştır. Tam tersine halk olarak verdiğimiz ağır bedellerin üzerine gerçekleşti. Bu ret eden zihniyet, Kürt özgürlük mücadelesinden, Kürtlerin tarihinden yoksundur. Ortadoğu'da Kürtleri dikkate almadan hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Sizin Kürtlere yakıştırdığınız 'terörist' ifadesi artık anlamını yitirmiş ve artık hiçbir gerçekliği kalmamıştır. Kürt artık uluslararası bir düzeyde, bir dengedir. Eğer biz bir aşamaya gelmişsek, kendi alın terimiz ve kendi yoldaşlarımızın kanıyla bu noktaya geldik" dedi.

'Sayın Öcalan paradigması halkların özgürleşmesi paradigmasıdır'

Süreci doğru okumak amacıyla her alanda örgütlenmek gerektiğini ifade eden Tarhan, kendilerinin AKP'nin tekçi zihniyetine güvenerek yola koyulmadığını belirterek, "Güveneceğimiz tek bir adres var. O da Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'dır. Çünkü biz kazanacağız. Sayın Abdullah Öcalan'ın manifestosu ve paradigması 21'inci yüzyıl halkların özgürleşmesi paradigmasıdır" dedi.Toplantı konuşmaların ardından sona erdi.

DİYARBAKIR

BDP Silvan İlçe Örgütü tarafından Bahçelievler Mahallesi'nde düzenlenen halk toplantısına çoğunluğunu kadınların oluşturduğu çok sayıda yurttaş katıldı. Bahçelievler Mahallesi Taziye Evi'nde yapılan toplantı, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Toplantıda süreç hakkında bilgilendirme ve değerlendirmeler yapılırken, toplantıya katılan yurttaşlardan gelen öneri kapsamında mahalle komisyonunun kurulması kararlaştırıldı.

HABERE YORUM KAT