1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Adalet talebi, 374. haftayı geride bıraktı
Adalet talebi, 374. haftayı geride bıraktı

Adalet talebi, 374. haftayı geride bıraktı

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 374’üncüsü gerçekleştirildi.

A+A-

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 374’üncüsü Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, kayıp yakınları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, kayıp yakınları ve insan hakları aktivistleri katıldı.

Eylemde, 1993 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesi Dirsekli köyünde gözaltına alındıktan sonra, karakol yakınlarında vurularak yaşamını yitirmiş halde buluna Tahir Koçu ve Emin Savgat’ın, faillerinin bulunup cezalandırılması talep edildi. Oturma eylemi öncesi konuşan İHD Bölge Temsilcisi Abdusselam İnceören, kayıp ve faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması konusunda devletin hiçbir adım atmadığını ve çaba göstermediğini belirterek, bu davaların peşini bırakmayacaklarını ve sonuç alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.
 
‘İhlaller olduğu sürece, raporlamaya devam ederiz’
 
İnceören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hak ihlallerine ilişkin rapor yayınlayan sivil toplum örgütlerini hedef alan açıklamalarını eleştirirek, “Yaşam hakkı ihlali yaşanırsa, biz bunu deşifre ederiz. Doğru neyse ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Eğer bu faaliyetimiz doğru bulunmuyorsa, o zaman ihlaller olmasın. Rapor hazırlayıp yayınlamaktan zevk almıyoruz. İhlaller olduğu sürece, raporlamaya ve kamuoyuna yansıtmaya devam ederiz. Bu sebepten ötürü üyelerimiz tutuklandı, hatta katledildi. Ama biz bu işi yaparız. Kimsenin ne ön bahçesiyiz, ne de arka bahçesiyiz. Gerçekler neyse onu açığa çıkarırız. Bizim işimiz bu. Bu böyle bilinsin” diye konuştu. 
 
Gözaltı gerekçesi: Onunla biraz işimiz var
 
İnceören’in ardından İHD Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Üyesi Emin Ermin, 1 Şubat 1993 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesi Dirsekli köyünde gözaltına alındıktan sonra, karakol yakınlarında vurularak yaşamını yitirmiş halde buluna Tahir Koçu ve Emin Savgat’ın,
hikâyesini anlattı.
 
Yapılan konuşmaların ardından, tüm kayıplar anısına beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

 

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT