1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Adalet Günleri” Kapsamında Hukukta Yenilik Konuşuldu
“Adalet Günleri” Kapsamında Hukukta Yenilik Konuşuldu

“Adalet Günleri” Kapsamında Hukukta Yenilik Konuşuldu

Dicle Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Geleneksel Adalet Günleri” söyleşisinin konuğu Hukuk Fakültesi dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, “Hukukta Yenilik” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

A+A-

Adalet Meslek Yüksekokulu konferans salonunda düzenlenen söyleşide hukuk konusu konuşuldu.

 

“Toplumun genel yararını sağlamak için konulan ve kamu gücüyle desteklenen kaide, hak ve kanunların bütüne hukuk diyoruz” diyen Tanrıverdi, İnsanların geçmişten günümüze neden hukuka ihtiyaç duyduğunu ve Hukukun toplumdaki işleyiş biçimlerini öğrencilerle sohbet ortamında anlattı.
 
Varlıklar içerisinde sadece insanların hukuktan bahsettiğini ve hiçbir canlıda hukuk olmadığını söyleyen Tanrıverdi, insanların ihtiyaçlarını karşılarken birbirlerinin hakkına tacizde bulunması ile hukuk sisteminin hayata geçtiğini söyledi.
 
Hukuktan önce intikam alma, zarar verme ve kısas gibi olgularla adalet arandığını belirten Tanrıverdi, Cumhuriyet döneminin gelmesiyle halkın kendini yönetmesi sisteminin oluşması ile hukuk sisteminde iyileşme gözlemlendiğini vurguladı.
 
Hukuk devletinde yöneten ve yönetilen olduğunu, adalet-kuvvet kavramının ayrılmaz olduğunu belirten Tanrıverdi, insanların yenilendikçe ve geliştikçe hukukta da yenilikler olacağına işaret etti. Söyleşi, öğrencilerin sorduğu soruların cevaplanması ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler