1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Adalet Bakanı Bozdağ’a Ayşe öğretmeni sordu
Adalet Bakanı Bozdağ’a Ayşe öğretmeni sordu

Adalet Bakanı Bozdağ’a Ayşe öğretmeni sordu

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, hakkında soruşturma açılan öğretmen Ayşe Çelik ile ilgili soruşturma açılmasını Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

A+A-

Aydoğan, “Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘pkk propagandası’ gerekçesiyle suç teşkil eden beyanlar hangileridir?” diye sordu.


HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, bir televizyon programına katılarak bölgede yaşanan gelişmelere ilişkin duyarlılık isteyen ve ardından başlayan linç kampanyası ile hakkında soruşturma açılan öğretmen Ayşe Çelik ile ilgili yaşananları Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

 

Bozdağ’ın cevaplaması için önerge veren Aydoğan, “7 Haziran 2015 tarihinden bu yana en ufak bir barış talebi terörize edilmekte ve pkk propagandası muamelesi ile karşılaşmaktadır. Son olarak Doğan Medya Grubu kanallarından Kanal D'de yayınlanan bir eğlence programına bağlanan, Ayşe Çelik adlı bir öğretmen ‘Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Burada yaşananlar ekranlarda çok farklı aktarılıyor.

 

Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın, ölen çocuklara sevinen insanlar var. Onlara hiçbir şey diyemiyoruz, yazıklar olsun demekten başka’ diyerek yaşanan katliamlara tepkisini göstermiş ve en insani duygularla destek istemiştir” dedi.


Aydoğan’ın hazırladığı önergede şunlar yer aldı:

 

“Ancak hemen sonrasında havuz medyası tarafından ‘Beyaz Show’da PKK Propagandası’ adı altında hem Doğan Medya Grubu’na yönelik hem de sanatçı Beyazıt Öztürk’e yönelik geniş çaplı sistematik bir linç kampanyası başlatılmış ve ‘PKK’ propagandası yapıldığına dair en ufak somut bir delil olmamasına rağmen milyonların tanıklık ettiği bir yayına telefonla bağlanarak çocukların, annelerin ölmemesi talebinde bulunan ‘Ayşe Çelik’ hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘pkk propagandası’ suçundan soruşturma başlatılmıştır.”
 
Aydoğan, Bozdağ’a şu soruları yöneltti:


 “ * Beyaz Show adlı eğlence programına bağlanarak ‘Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Burada yaşananlar ekranlarda çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın, Ölen çocuklara sevinen insanlar var. Onlara hiçbir şey diyemiyoruz, yazıklar olsun demekten başka’ diyen Ayşe Çelik hakkında linç kampanyası başlatılmış ve iktidara yakın medya tarafından ‘pkk propagandası’ yaptığı iddiasıyla Ayşe Çelik hedef gösterilmiştir. Bu anlamda ihbar veya şikâyet üzerine ya da re’sen  başlatılan soruşturma kapsamında Ayşe Çelik’in suçu işlediği kanısına hangi hukuki gerekçelere dayandırılmıştır?
 
* Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bir şikâyet veya ihbar ya da re’sen başlatılan soruşturmalar kapsamında yalnızca havuz medyası tarafından hedef gösterilen kişi veya kurumlara ilişkin bir soruşturma başlatılması ‘adli mekanizmanın’ bağımsızlık ilkesine gölge düşürmemiş midir?
 
* Ayşe Çelik ‘Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın, Ölen çocuklara sevinen insanlar var. Onlara hiçbir şey diyemiyoruz, yazıklar olsun demekten başka” çok insani bir şekilde destek talebinde bulunmuş ve yaşananların görünür kılınmasını istemiştir. Bu bağlamda, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘pkk propagandası’ gerekçesiyle suç teşkil eden beyanlar hangileridir?
 
* Bakanlığınız yönetmeliklerinde ‘…çocuklar ölmesin, anneler ölmesin’ şeklinde bir talep pkk propagandası niteliği mi taşımaktadır?
 
* ‘…Çocuklar ölmesin.’ söylemi üzerine başlatılan soruşturmadan hareketle Bakanlığınızca özelikle Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi gibi Çocuk Hakları konusundaki uluslararası düzenlemeler bu bağlamda pkk propagandası olarak mı kategorize edilmektedir?”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler