1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Acu, sağlık çalışanlarına şiddeti kınadı
Acu, sağlık çalışanlarına şiddeti kınadı

Acu, sağlık çalışanlarına şiddeti kınadı

DİYARBAKIR- Derman Baba Yetiş Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Acu, Diyarbakır Devlet Hastanesi'nde görevli kulak burun boğaz uzmanı Dr. Recep Güzel'e yönelik saldırıyı kınadı.

A+A-

Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin geçiştirilmeyecek bir noktaya geldiğini belirten Acu, doktorların itibarının iade edilmesini istedi.

Acu, "Gün geçmiyor ki, bir sağlık çalışanına yönelik sözlü ve fiili saldırı yaşanmasın. Son yaşanan olayda bıçaklı saldırıya maruz kalan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Recep Güzel'in, nasıl fedakarca görevini yaptığını, bütün Diyarbakır biliyor. Sevk kağıdı almak için gelen hasta yakını, güvenlik görevlisiyle tartışıyor, sonra da 'sizi boşuna öldürmüyorlar' şeklinde ifadeler kullanıyor. Hastaneden ayrıldıktan sonra tekrar hastaneye geliyor. Yine sorun çıkararak, bıçak çekip doktorun üzerine yürüyor. Görevli güvenlikçi ile doktor, kendisini etkisiz hale getiriyor. Yaşanan boğuşmada, doktorun omuzu inciniyor. Mesai kavramı gözetmeksizin, hastalarını tedavi etmek için çaba gösteren doktorlar ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların, Artık Bir son bulmasını istiyoruz. Konuyla ilgili yasal düzenlemeler bir an önce yürürlüğe girmeli. Aksi halde bu tür üzücü vakalar daha çok yaşanır. Görevleri, insanları yaşama tutundurmak olan hekimlerimiz başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın can güvenlikleri tehlike altındadır. Sağlık çalışanlarının çalışma ortamları her an hasta ve hasta yakınlarının saldırısına maruz kalabilecekleri şekildedir. Artık teselliyi yapılan saldırılarda can kaybı yaşanmamasında aramak istemiyoruz. Şiddet eylemi her kim tarafından ve her ne sebeple yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili saldırılar hiç bir şekilde kabul edilemez. Bu saldırılar, insanların sağlığı gibi önemli ve kutsal bir görevi ifa eden sağlık çalışanlarına değil, aslında tüm insanlığa yapılmaktadır. Kendisini veya yakınını iyileştirmek için var gücüyle çalışan sağlık çalışanlarına sözlü ve fiili şiddet uygulamak, akli muhakeme ve vicdanı muhasebe içinde olanların asla yapmayacağı ve yapamayacağı bir tavırdır. Bir doktorun yetişmesi için, neredeyse bir ömürlük çaba gerekiyor. Kendisini mesleğine ve hastalarına adamış sağlık çalışanlarına reva görülen sözlü ve fiili saldırıları kınıyor, yetkilileri derhal önlem almaya davet ediyoruz” dedi.

 

(YRT-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT