1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Açlık sınırı bin 334 TL
Açlık sınırı bin 334 TL

Açlık sınırı bin 334 TL

Türk-İş'in yayınladığı açlık ve yoksulluk sınırı raporuna göre açlık sınırı bin 334, yoksulluk sınırı da 4 bin 344 TL'ye çıktı. 4 kişilik bir ailenin gıda harcamalarındaki artış ise 12 ayda yüzde 14,25 oranında arttı.

A+A-
 Türk-İş Nisan ayı Açık ve Yoksulluk Sınırı Raporunu açıkladı. Türk-İş 28 yıldır sürdürdüğü çalışmasına göre Nisan ayında açlık sınırını bin 334 TL yoksulluk sınırı da 4 bin 344 TL olarak tespit edildi.
 
 
DİHA'da yer alan habere göre, Türk-İş, “Nisan 2015 Açlık ve Yoksulluk Sınırı” raporunda gıda ücretlerinin artmasına dikkat çekerek, aile bütçesinde ağırlıklı yer tutan “mutfak harcaması” devam eden ve önlenemeyen gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle daha da arttığı belirtildi.
 
 
Yoksulluk sınırını 4 bin 344 TL
 
 
Çalışanların geçim koşullarını ve temel ihtiyaç maddelerindeki artışı gözler önüne seren araştırmada Türk-İş; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını, yani açlık sınırını bin 334 TL olarak belirlerken; gıda harcaması ile birlikte giyim, konut kirası, elektrik ve su faturası ile yakıt tutarı, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam tutarı yani yoksulluk sınırını ise 4 bin 344 TL olarak belirledi. Yine Türk-İş'in hesaplamalarına göre, sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için dört kişilik bir ailenin yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, 2015'in ilk dört ayında 101 TL artış gösterdi. Ayrıca yaşam maliyeti de Ocak ayına göre 330 TL olarak hesaplandı.
 
 
Tek kişinin normal aylık harcaması bin 631 TL
 
 
Türk-İş, evlenmemiş ve tek başına yaşayan bir çalışanın, insan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi ücretini bin 631 TL olarak belirledi.  Ayrıca Türk-İş verilerine göre dört kişilik bir ailenin gıda harcaması bir önceki aya göre yüzde 2,49 oranında arttı. Yılın ilk dört ayındaki artış ise yüzde 8,21 olarak belirlendi. Aynı istatistiklerde gıda harcamalarında 12 ayda yüzde 14,25 oranında belirlendi.
 
(DİHA)
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT