1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Açlık sınırı 1,257 liraya çıktı
Açlık sınırı 1,257 liraya çıktı

Açlık sınırı 1,257 liraya çıktı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, gıda fiyatlarının Ocak ayında yüzde 1.98 arttığını, dört kişilik ailenin açlık sınırının 1,257 liraya, yoksulluk sınırının da 4,094 liraya çıktığını açıkladı.

A+A-
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) aylık raporu verilerine göre, geçen yıl Ocak ayında 1,099 lira olan açlık sınırı ile 3,580 lira olan yoksulluk sınırındaki yıllık artış yüzde 14.4'ü buldu.
 
Milliyet.com.tr'de yer alan habere göre, Türk-İş bülteninde, “Ülkede genel olarak ücret gelirlerinin artış gösterdiği yılın ilk aylarında hesaplanan fiyat artışları, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimlerin enflasyon karşısında yine yenik düşeceğinin işaretini verdi.
 
Özellikle aile bütçesi içinde ağırlıklı yeri olan gıda harcamalarındaki artış çalışanların geçim koşullarını olumsuz etkilemeye devam ediyor” denildi. Türk-İş'in, 28 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasıyla, çalışanların geçim koşulları ile temel ihtiyaç maddelerindeki fiyatdeğişikliğinin aile bütçesine yansıması belirleniyor.
 
Bültende, “Türk-İş hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı bir önceki aya göre 24 lira ve bir önceki yılın aynı ayına göre 163 lira arttı. Yoksulluk sınırındaki artış ise aynı dönemler için sırasıyla 80 lira ve 513 liradır” denildi.
 
Türk-İş'in bülteninde, gıda harcaması çalışmasına temel alınan beslenme kalıbında yer alan ürünlerin fiyatlarında Ocak ayında gözlenen değişime ilişkin şu bilgiler verildi:
 
“Süt, yoğurt, peynir grubunda; peynir fiyatında artış söz konusu olurken, yoğurt fiyatı aynı kaldı. Süt grubunda takip edilen yedi markada birbirini gözleyen fiyat ayarlamaları ve hareketliliği bu ay yine devam etti. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; kuşbaşı etin fiyatı artarken kıyma etin kilogram fiyatı elli kuruş geriledi, tavuk ile sakatat ürünleri fiyatı aynı kaldı.
 
Balık fiyatı ortalamada yine artış gösterdi. Hesaplamada bol tüketilen istavrit, hamsi gibi balıklar ağırlıklı olarak yer aldı. Yumurta fiyatı değişmedi. Bakliyat (nohut, mercimek, kuru fasulye, barbunya vb) ürünlerinin fiyatı aynı kaldı.” Yaş sebze-meyve fiyatlarının da, mevsim koşulları ve soğukların artması, üretim yerlerindeki sel, ürün yetersizliği, mal sevkiyatında yaşanan sıkıntılar gibi nedenlerle yükseldiğine işaret edilen değerlendirmede, bu gelişmelerin aile bütçelerini olumsuz etkilediğinin altı çizildi.
 

HABERE YORUM KAT