1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Açlık grevleri sona erdi
Açlık grevleri sona erdi

Açlık grevleri sona erdi

Türkiye genelindeki bazı cezaevlerinde 12 Eylül 2012'den bu yana açlık grevini sürdüren tutuklu ve hükümlüler, grevi bıraktı.

A+A-

PKK örgütü başkanı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, dün yüz yüze görüştüğü İmralı Cezaevi'ndeki ağabeyi Abdullah Öcalan'ın, cezaevlerindeki açlık grevi eylemlerine bir an önce son verilmesi çağrısında bulunduğunu bildirmişti.

Bunun üzerine, dün akşam saatlerinden itibaren 67. gününe giren cezaevlerindeki açlık grevleri sonlandırılmaya başlandı.

Öncelikle İzmir, Diyarbakır, Ankara Kadın Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlüler, cezaevi yönetimine dilekçe vererek, açlık grevini sonlandırdıklarını bildirdi.

Sabah saatlerinden itibaren de açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülerin, grevi bıraktıklarına ilişkin dilekçeleri, cezaevi yönetimlerine ulaştı.

Grevi bırakan tutuklu ve hükümlüler, cezaevi doktorları tarafından tek tek sağlık kontrolünden geçiriliyor.

Doktorlar, grevin ardından eylemcilerin beslenmelerinde dikkat edilmesi gereken hususları, eylemcilere ve cezaevi yönetimine anlatacak. Tutuklu ve hükümlüler, sağlık açısından bir süre daha takipte tutulacak.

Cezaevi doktorları, eylemcilerin çok ciddi sağlık sorunları bulunduğunu tespit ederse, kararlarının olumlu olması halinde bu kişilerin tedavilerinin hastanede yapılmasına karar verebilecek.

Sağlık ekipleri çalışmalarına başladı
Beraberindeki milletvekilleri ile Diyarbakır E Tipi Cezaevi önüne gelen BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, cezaevlerinde açlık grevine giren tutuklu ve hükümlülerle bu sabah görüştüklerini belirtti.

Görüşmede eylemin bitip bitmediğini sorduklarını aktaran Kışanak, şunları söyledi: "Bize açlık grevinin sona erdiğini söylediler. 'Açlık grevlerini bugün itibariyle bitiriyoruz' dediler. Bu saat itibariyle eylemlerini sonlandırdılar. Sağlık ekipleri çalışmalarına başladı. Sağlık ekiplerinin ilk muayenelerinden sonra hastane sevkleri de yapılacak. Görüştüğümüz sağlık ekipleri, ilk iki grupta
olanların durumlarının hastaneye kaldırmayı gerektirecek düzeyde olduğunu söylediler. Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde sağlık kontrolü başladı. Peyderpey hastaneye sevkleri yapılacak."

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde açlık grevinde olanların sayısı ile ilgili soruya ise Kışanak, "Açlık grevinde olanların sayısı 447. Ancak ikinci grupta başlayıp olanlar var. İçlerinde kronik hasta olanlar var. Kronik hastalıkları nedeniyle sağlık durumları iyi olmayanlar var" dedi.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, ilk etapta Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nden 15, E Tipi Cezaevi'nden ise 9 kişinin hastanelere naklinin yapılacağını, toplamda ise 81 tutuklu ve hükümlünün hastanelere kaldırılmasının planlandığını bildirdi.

Beştaş, cezaevinde muayenelerin devam ettiğini, sağlık ekipleri geldikten sonra hastaneye kaldırılacaklara refakat edeceklerini sözlerine ekledi.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dernekleri Federasyonu (TUHADFED) Başkanı Zübeyde Teker de, cezaevlerinde 67 gün önce başlatılan açlık grevlerinin bugün itibariyle sona erdirildiğini açıkladı. Bundan sonra açlık grevi sırasında kritik duruma gelenlerin tedavileri için girişimlerde bulunacaklarını söyleyen Teker, bunun takipçisi olacaklarını söyledi.