1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Açlık grevini bırakan Zana istirahate çekildi
Açlık grevini bırakan Zana istirahate çekildi

Açlık grevini bırakan Zana istirahate çekildi

Meclis'teki makam odasında eylemini sürdüren Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Zana, sağlık sorunlarına rağmen sürdürdüğü eylemini 5. günde sonlandırarak dinlenmek için evine geçti

A+A-

Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine cezaevindeki PKK ve PJAK'lı tutuklu ve hükümlülerin açlık grevi eylemlerini bitirmeleri, mahkumlara destek amacıyla açlık grevine başlayanların eylemlerini sonlandırmasını da sağladı. TBMM'deki odasında açlık grevine başlayan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, eyleminin 5. gününde açlık grevini bıraktı.

Başbakan Erdoğan ile üç ay önce yaptığı görüşme nedeniyle BDP Grubu'yla sorunlar yaşayan Zana, parti grubundan bağımsız olarak TBMM'deki odasında geçen hafta çarşamba günü açlık grevine başlamıştı.

Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ile BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, BDP Genel Merkezi'nin bilgisi dahilinde Zana'yı kararından vazgeçirmek için görevlendirildi. Türk ve Bozlak, “Sağlık sorunları var, açlık grevi kötü etkiler” diyerek Zana'yı kararından vazgeçirmeye çalıştı ancak, “Benim bir siyasi geçmişim var. Geri dönemem. Kararlıyım. Cezaevlerinde açlık grevlerine başlayan arkadaşlarıma buradan destek olacağım” yanıtı aldılar.

Sabahı bekledi
Öcalan'ın dün “Açlık grevlerine son verilsin” açıklamasına rağmen, geceyi TBMM'deki odasında geçiren Zana, cezaevlerindeki açlık grevlerinin sona erdiğine dair açıklama gelmesinin ardından eylemine son verdi. Zana, saat 11.00 sıralarında makamından ayrılarak istirahat etmek üzere evine geçti. Açlık grevi yaptığı süre içinde BDP'li milletvekilleri ile partililerin ziyaretçi akınına uğrayan Zana'yı TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in aramaması dikkat çekti.