1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Açlık grevi sürüyor
Açlık grevi sürüyor

Açlık grevi sürüyor

Türkiye genelinde 93 cezaevinde 5 bin 800’den fazla PKK’linin başlattığı süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemi devam ederken, dışarıda da eylemlere destek açıklamaları yapılıyor.

A+A-

Bu çerçevede Diyar TUHAD-DER, Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde gerçekleştirdiği kitlesel basın açıklamasında, artan sürgün ve hak ihlallerine dikkat çekerek, "Zindan'daki yoldaşlarımızın talepleri talebimizdir. Yaşanan baskı ve sürgünler asla bizi yıldıramaz. Bu konuda demokratik kitle örgütlerinden, STK'lar dan ve yurtsever halkımızdan duyarlılık bekliyoruz" dedi.


Türkiye genelinde 93 cezaevinde 5 bin 800’den fazla PKK’li tutuklu ve hükümlü, 15 Ağustos tarihinden bu yana süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemi sürdürüyor. Dışarıda da sivil toplum örgütleri eylemlere destek için basın açıklamaları yaparak, kamuoyunun dikkatini konuya odaklamaya çalışıyor.


Diyar TUHAD-DER, bu çerçevede Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde gerçekleştirdiği kitlesel basın açıklamasıyla konuya bir kez daha dikkat çekti. Açıklamaya, DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, MEYA-DER ve TUHAD-DER yöneticilerinin yanı sıra tutuklu yakınları ve çok sayıda yurttaş katıldı."Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılsın, YPG-YPJ'lilerin cenazeleri ailelerine verilsin" ve "Tecrite hayır, tutsaklara özgürlük" pankartları açılan açıklamayı yapan TUHAD-DER Eşbaşkanı Leyla Ayaz, 15 Ağustos'ta açlık grevi başlatan siyasi tutsakların taleplerinin talepleri olduğunu belirterek, AKP hükümetinin tutsakların demokratik taleplerine kulak tıkadığını ve eylemlerini görmezden gelindiğini ifade etti.


Ayaz, 19 gündür açlık grevinde bulunan siyasi tutsaklara yönelik baskıların gün geçtikçe arttığını dile getirerek, "Türkiye ve Kürdistan'da bulunan zindanlarda tutsaklara yönelik insan hakları ihlalleri gün geçtikçe, artış gösteriyor. Tutsakların sürgün edilmesiyle de yeni bir tecrit uygulanıyor. Malatya Cezaevi'nde ise 9 tutsak darp edilmiştir. Yine açlık grevinde bulunan tutsaklar tek kişilik hücrelere konularak, arkadaşları ile de irtibatları kesiliyor. Avukatların tutsaklar ile görüşmeleri engelliyor. Tutsakların yasal hakları gasp ediliyor.

Tüm bu faşizan uygulamalar ile yetinmeyip Amasya'da Cezaevi'nde adli tutuklular provoke edilerek, siyasi tutsaklara küfür ve tehditler yapılmaktadır. Bir çok cezaevinde çıplak arama yatılırken, insan haklarına ve insan onuruna ters düşen bu uygulamalar kabul edilemez."


AKP hükümetinin faşizan uygulamalar ile eylem kırıcılığı yaparak baskı oluşturmaya çalıştığının altını çizen Ayaz, şunları aktardı: "Zindan direniş tarihimiz hiçbir baskıya boyun eğmediğimizi göstermektedir. 80'li yıllarda Kemal, Hayri ve Mazlum yoldaşlarla gelişen zindan direniş kültürümüz hala dipdiri ve canlıdır. Bizi baskı ve sürgünlerle sınayarak bir yere varamazsınız."


Son olarak sivil toplum örgütlerine ve halklara çağrıda bulunan Ayaz, "Zindan'daki yoldaşlarımızın talepleri talebimizdir. Yaşanan baskı ve sürgünler asla bizi yıldıramaz. Bu konuda demokratik kitle örgütlerinden, STK'lar dan ve yurtsever halkımızdan duyarlılık bekliyoruz" dedi. Açıklama zılgıt ve "Bijî berxwedana zindanan" sloganı ile sona erdi.

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler