1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Acının zafere döndüğü meydan
Acının zafere döndüğü meydan

Acının zafere döndüğü meydan

Diyarbakır'da gerçekleştirilen bombalı saldırının ardından İstasyon Meydanı, acının zafere dönüştürüldüğü bir mekan olarak kent hafızasına kazındı.

A+A-

 3 kişinin yaşamını yitirdiği meydana günlerdir akın eden Diyarbakırlılar, saldırının gerçekleştiği yeri çiçeklerle bezeyerek doğal bir anıta dönüştürdü.


Her kent ve halk için tarihinin izlerini taşıyan hafıza mekanları vardır. Bu mekanlar hem bir mücadeleyi anlatan hem de yitirilenlerin anıldığı mekanları ifade eder. Kürt halkının da uzun yıllardır karşı karşıya olduğu soykırım gerçeğine karşı geliştirdiği varolma direnişi ve bu direnişin büyüdüğü birçok mekan da toplumun hafıza ve yüzleşme merkezlerine dönüştü. Kürdistan'ın tarihsel kimliğini taşıyan kentlerden olan Diyarbakır'da da birçok alan, hem özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anıldığı hem de mücadelenin büyütüldüğü alanlara dönüştü.


Dağkapı Meydanı, Koşuyolu Parkı, İstasyon Meydanı ...


Kentte Kürt direniş tarihinin ilk çıkışlarından birini gerçekleştiren Şeyh Sait ve arkadaşlarının idam edildikleri yer olan Şeyh Sait Meydanı (Dağkapı Meydanı), çoğu çocuk 10 kişinin yaşamını yitirdiği 2006 yılında yapılan bombalı saldırının yaşandığı Koşuyolu Parkı gibi birçok mekan, kentin canlı hafızası olarak yaşıyor. Son günlerde bu mekanlara İstasyon Meydanı da eklendi. 5 Haziran'da HDP'nin mitingine yönelik iki bombalı saldırının gerçekleştiği meydanda, 3 kişi yaşamını yitirirken 16'sı ağır olmak üzere 402 yurttaş yaralandı. Yaralanan çok sayıda yurttaş patlama sırasında kol ve bacaklarını kaybetti.


Halk doğal bir anıta dönüştürdü


İşte tam bu saatten sonra patlamanın gerçekleştiği bu nokta da Diyarbakır'ın hafızasına kazındı. 4 gündür halkın her gün ziyaret ettiği alan, şimdiden doğal bir anıta dönüştü. Yolu bu noktadan geçen herkes meydanda durarak burada yaşamını yitirenleri anmaya başladı. Seçim zaferinin kazanılmasıyla yapılan kutlamalar öncesinde de binlerce yurttaş ilk olarak alana akıp, yaşamını yitirenleri andı. Bu ziyaretlerde yurttaşlar patlamanın yapıldığı alanı bayraklarla ve çiçeklerle süsledi.


5 Haziran'da yaşadığı büyük saldırıya, inanılmaz bir soğukkanlılık ve dirayetle cevap veren Diyarbakır, hem 7 Haziran seçimlerinde yaşanan tarihi zafere yol açtı, hem de tarihsel hafızasına yeni bir mekan ekledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler