1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Açın artık şu oteli'
'Açın artık şu oteli'

'Açın artık şu oteli'

Yıllardır işlevsiz halde duran uygulama oteli, bir türlü hizmete açılmıyor, yetkililer sorumluluktan kaçıp, topu başka kurumların üzerine atıyor.

A+A-

 Olan, staj yapmak için başka kentlere gitmek zorunda kalan, bu sürede de belki de memleketleri nedeniyle harekete uğrayan bölgenin gençlerine oluyor. 

Bu ülke atıl kalan kamu yatırımları bakımından herhalde dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri. Yatırımın verimliliği pek de tartışılmıyor. Yeter ki ihale kanununa uygun olsun, sonrası “Saldım çayıra, Mevla’m kayıra”. Diyarbakır’da da böyle bir yatırım var ve yıllardır ona sahip çıkan yok.

Kentimizin en önemli eğitim kurumlarından biri olan Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi bünyesindeki 72 yataklı uygulama oteli tam 17 yıldır atıl durumda bekliyor. Kurumlar okulu açıp işler hale getirmek yerine topu bir diğer kuruma atıyor. Olan da bu kentin gençlerine oluyor. Elde mis gibi otelde staj yapma imkanı varken, gençlerimiz yaz aylarında gurbet ellere gidip, güç koşullarda hatta z-çoğu zaman memleketleri yüzünden hakaretlere de maruz kalarak staj yapıyor. Okulun hikayesini gelin Okul Aile Birliği Başkanı İsmail Altmışkara’dan dinleyelim:


“Okulumuz 1997 yılında açıldıktan sonra depreme dayanıksız olduğu tespit edildi. Ancak kabul dosyası bulunamadığından güçlendirme yapılamadı. Buna rağmen Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, mevcut haliyle kullanılmaya devam ediliyor. 72 yatak kapasiteli uygulama oteli ise 15 yıldır kullanılamıyor. Açılışını dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptı. Elazığ Yolu üzerindeki toplam 94 dönüm alan üzerine kurulu Diyarbakır Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nin o dönem görev yapan kurucu müdürünce binada eksiklikler ve hasar bulunduğu gerekçesiyle, müteahhit firmanın kesin kabul tutanağını imzalamadığı iddia ediliyor.

Geçici kabulü yapılan okulun, kesin kabulünün yapılıp yapılmadığı ise asla açıklığa kavuşmadı. 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi sonrasında başlatılan ‘Kamu Kurumlarının Depreme Dayanıklılık Testi’ kapsamında, 2000 yılında yapılan işlemlerde okul binasının depreme dayanıksız olduğu tespit edilerek bina güçlendirme kapsamına alındı. Ancak uygulama oteli kapatılan okulda eğitim ve öğretim aralıksız sürdü”


“Bu sürede tadilat görmeyen, bazı yerleri kullanılamaz hale gelen okul, 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Yatırımlar Tesisler Daire Başkanlığınca gerçekleştirilen kolon ölçümlerinde, güçlendirme kapsamına alınan okullar listesine dahil edildi. Milli Eğitim Bakanlığınca 2009 yılında okulun güçlendirilmesi için yürütülen çalışmalar kapsamında ihaleye çıkılması için kesin kabul dosyasına ihtiyaç duyuldu. Ancak Bayındırlık İl Müdürlüğü, kesin kabul dosyasının, sürenin 10 yılı aşması nedeniyle geri dönüşüm için SEKA'ya gönderildiğini bildirdi. Okula ait kesin kabul dosyası bayındırlık kayıtlarında bulunmadığı için okulun güçlendirilmesi için ihaleye de çıkılamadı”


Ya malzemeler, onlar da mı atıl?


“Bu arada açıldığı günden bu yana kullanılamayan uygulama oteli binası ve içindeki eşyalar atıl durumda kaldı. Çürümeye terk edilen binanın balkon ve kolonlarında zamanla oluşan çatlaklar derinleşirken, sıvaları da büyük ölçüde döküldü. Milli Eğitim Bakanlığınca İnsan Kaynaklarının Mesleki Eğitim Yoluyla Geliştirilmesi Projesi (İKMEP) kapsamında 2008'den 2011 yılına kadar gönderilen 400 bin avroluk otel malzemesi ise uygulama oteli kapalı olduğu için depoya kaldırıldı.

Son olarak da Milli Eğitim Bakanlığı'nca okulun güçlendirme ihtiyacının hileli imalattan ve gizli ayıplardan kaynaklandığının tespit edilmesi halinde oluşan kamu zararının yüklenici müteahhit firma tarafından tahsil edilmesi gerektiği kararına varıldı. Bu arada uygulama oteli kapalı olduğu için teorik bilgileri uygulamaya geçiremeyen öğrencilerden imkanı olanlar sahil kentlerine staja gidiyor, imkanı olmayan ve ailelerinden izin alamayan öğrenciler ise staj ve uygulama yapamadan, mesleki tecrübeden yoksun olarak mezun oluyor”


Kapasite düştü


“Diyarbakır Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli'nin açıldığı günden bu yana kullanılamadı. Bu sıkıntının giderilmesi için çeşitli girişimlerde bulunduk ama kesin kabul dosyasına ilişkin bürokrasinin aşılamaması nedeniyle otel o zamandan bu yana atıl durumda.

Depreme dayanıksız olduğu tespit edildiği için, güçlendirme kapsamına alınan okulu tercih eden öğrenci sayısı da az. Deprem korkusu nedeniyle aileler ve çocuklar bu okulu tercih etmiyor. Çocuklarımızın tehlikede olduğu endişesiyle içimiz rahat değil. Bu sorun çözülmediği takdirde gelecek dönem birçok veli de çocuğunu başka kentlerdeki emsal okullara göndermeyi planlıyor. Yanı sıra öğrencilerin eğitimlerini tamamlayacakları uygulama oteli de 17 yıldır kapalı. Binanın teslim tutanağı bulunamadığından şu anda hiçbir işlem yapılamıyor.

Milyarlarca lira yatırım ve depoya kaldırılan 3-4 yıldızlı otellerde kullanılacak kalitedeki malzeme 15 yıldır atıl duruyor. Çocuklar; servisi, müşteriyi, çatalı, bıçağı, mutfağı, resepsiyonu görmeden, mesleği tam anlamıyla öğrenmeden hayata atılıyor. Bu otel 3 yıldızlı otel konforunda tüm bölgeye hitap edecek bir konaklama tesisi olabilirdi. Öğrenciler aldıkları eğitimi uygulamaya geçiremediklerinden meslek hayatına bir adım geriden başlıyorlar. İmkanı olan veliler çocuklarını sahil kentlerine gönderiyor. Ancak velilerin büyük bölümü çocuklarını başka kentlere gönderecek imkana sahip değil”


“Uygulama oteli faal olmamasından dolayı hem okul hem öğrenciler hem de İl Milli Eğitim Müdürlüğü döner sermaye imkanından da yaralanamıyor. Oysa otel işletilseydi, döner sermaye ile çocukların harçlığına, okulun ödeneğine ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bütçesine katkı sağlayacaktı”

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler