1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Acilen eller tetikten çekilsin, ateşkes sağlansın'
'Acilen eller tetikten çekilsin, ateşkes sağlansın'

'Acilen eller tetikten çekilsin, ateşkes sağlansın'

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Beyazıt İlhan Diyarbakır'da düzenlenen toplantıda bölgede yaşanan çatışmalı ortamda sağlık çalışanlarının büyük sıkıntılar yaşadığını ifade etti.

A+A-

Dr. İlhan,”Hekimler olarak bir kez daha haykırıyoruz. Acilen eller tetikten çekilsin, ateşkes sağlansın. Sorunların çözümü için silahlar değil insanlar konuşsun” dedi.


Türk Tabipler Birliği Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı Diyarbakır'da başladı. Bir otelde düzenlenen ve bölgede son zamanlarda yaşanan gelişmeler ve sağlık çalışanlarının sorunlarının konuşulduğu toplantıya Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Beyazıt İlhan, Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Dr. Cengiz Günay ile farklı illerden ve bölgede görev yapan doktorlar katıldı.
 
 “Sorunların çözümü için silahlar değil insanlar konuşsun”


Toplantının ardından basın açıklaması yapan Konsey Başkanı Dr. Beyazıt İlhan, Türkiye'nin dört bir tarafından hekimlerle yaşanan süreçte sağlık hizmetlerinin zorlu koşullarda nasıl yürütebileceklerini de değerlendirdiklerini söyledi. Dr. Beyazıt İlhan sözlerini şöyle sürdürdü.


 “Savaş öldürür, sakat bırakır insanın, doğanın tüm canlı yaşamının en büyük düşmanıdır savaş. Savaştan, çatışmadan halklar değil, belli çıkar grupları fayda görürler yoksulların, emekçilerin çocukları ölür, kolları bacakları kopar, gözleri kör olur savaşlarda. Hiç kuşkunuz olmasın savaşın parasal maliyetini de yoksullara, emekçilere ödetirler. O yüzde hekimler olarak bir kez daha haykırıyoruz. Acilen eller tetikten çekilsin, ateşkes sağlansın. Sorunların çözümü için silahlar değil insanlar konuşsun” dedi.
 
 “Sağlık Bakanı ölümler üzerinden propaganda peşinde”


Yaşanan olaylarda birçok ambulans ve hastanelerin tarandığını sağlık çalışanlarının da öldürülerek kimsinin de saldırıya uğradığını sözlerine ekleyen Dr. İlhan şunları söyledi:


 “Gün geçmiyor ki sokağa çıkma yasakları ilan edilmesin, sokak çatışmaları yaşanmasın. Silvan'da, Cizre'de, Beytüşşebap'ta, Yüksekova'da Varto'da örnekleri yaşandı. İnsanlar acil hastalarını dahi hastanelere götüremiyorlar. Hekimler hastanelere gidip hizmet veremiyor. Çocukların aşıları yapılamıyor. Elektrikler sular kesiliyor, salgın hastalıklar ortaya çıkıyor. Evet, açıkça söylüyoruz. Türkiye'nin bu bölgesinde sağlık hizmetleri ve sağlık çalışanları tehdit altında. Sağlık çalışanları ölüyor grevlerini yapamıyor. Konuyu görüşmek istiyoruz. Sağlık Bakanı ve içişleri bakanı randevu vermiyor, görüşmekten kaçıyor. Sağlık hizmetlerinin bağımsız ve tarafsızlık içinde yürütülmemsinden sağlık çalışanlarının ve sağlık tesislerinin korunmasında sorumlu olan Sağlık Bakanı ölümler üzerinden propaganda peşinde.
 
Sağlık çalışanları korunmalı


Hekimliğini unutmuş son olarak ambulans şoförü Şeyhmuz Dursun'un ölümünde açıkça gördüğümüz gibi siyasetçi yönü fazlasıyla ağır basmış durumda. Çatışan tüm taraflar sağlık tesislerine, ambulanslara ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırılarından uzak durmalıdırlar. Sağlık çalışanlarının korunması gerektiği yaşamsal gerçeğine saygı göstermelidirler. Biz hekimler kararlıyız, mesleğimizi evrensel hekimlik değerlerine bağlı kalarak tüm yurttaşlarımızın yaşam hakkını gözeterek yapmaya devam edeceğiz. İçişleri bakanlığı görevlerini en zor koşullarda yapmaya çalışan sağlık çalışanlarının can güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almalıdır. Sağlık bakanlığı hekimliğin ve sağlık hizmeti veren herkesin onuruna ve can güvenliğine sahip çıkmalıdır”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler