1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Acılarımızı unuttuk’
‘Acılarımızı unuttuk’

‘Acılarımızı unuttuk’

HDP’nin Diyarbakır mitinginde yaşanan bombalı saldırılarda yaralanan yurttaşlar, HDP’nin barajı aşması ile barış umutlarının artığını belirterek, HDP’nin başarısı ile bütün acılarını unuttuklarını söyledi.

A+A-

HDP’nin 5 Haziran tarihinde Diyarbakır’da gerçekleştirdiği mitingde 5 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bombalı saldırılarda yaralanan 402 yurttaşın çoğu taburcu edilirken, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 5’i ağır 27 yurttaşın ise tedavisi devam ediyor. Yaşanan patlamada vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan ve maddi ve manevi anlamda mağdur olan yurttaşlar, HDP’nin barajı aşmasıyla barışa olan umutlarının arttığını belirterek, HDP’nin başarısının kendilerine büyük moral verdiğini söyledi.


‘Yaralanmamız barışa vesile olsun’


Yaşanan patlamada sağ bacağını kaybeden ve sol bacağında ise kırıklar oluşan 4 çocuk annesi Ayten Ay’ın (45), Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Servisi’ndeki tedavisi devam ediyor. Ülkede kalıcı bir barışın sağlanması için HDP’nin barajı aşması gerektiğine inandığı için HDP’ye olan desteğini belirtmek üzere mitinge katıldığını belirten Ay, “HDP’nin başarısı ile ülkede oluşacak olan barış ortamının savaş üzerine kurdukları iktidarlarının sonunu getireceğini bilen AKP, bunun önüne geçmek için bizlere bombalarla saldırdı. Bu patlamada yaralandık ama barışa vesile olsun bu yaralanmamız. Artık gençlerimizin kanı dökülmesin” şeklinde konuştu.


‘Kan dökülmesinin önüne geçilmesidir’


Yaşadığı Lice ilçesine bağlı Sîsê köyünün 1990’lı yıllarda yakılması üzerine göç ettiği Diyarbakır’da gündelik işçi olarak çalışmaya başlayan 3 çocuk babası Mehmet Çelik, barış umudunu başarıya ulaştıracağına inandığı HDP’nin mitinginde gerçekleşen bombalı saldırıda sağ bacağından yaralanarak, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Barışa olan desteklerini meydanlarda karşılık bulması için HDP mitingine katıldığını belirten Çelik, “Meclise giren milletvekillerimizden tek isteğimiz gençlerin kanının dökülmesinin önüne geçmeleridir” şeklinde konuştu.


‘Barajın aşılmasıyla acılarımı unuttum’


Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bulunan bir lisede öğretmen olan ve dersinin bitmesi sonrası HDP’nin mitingine katılmak için Diyarbakır’a gelen Biyoloji Öğretmeni Nurhan Turhan, bombalı saldırıların ikincisinde her iki bacağından yaralandı ve tedavi altına alındı. HDP’nin tüm engellemelere rağmen beyan ettiklerini yerine getireceğine inandığını söyleyen Turhan, “Seçim sonuçları açıklandığında yoğun bakımdaydım. HDP’nin yüzde 13’lük bir başarıyla barajı geçtiğini doktorlardan öğrendim. İnanım o an kanatlandım ve tüm acılarımı unuttum. Bizler yaralandık ama en azından istedikleri olmadı. HDP barajı aştı” şeklinde konuştu.

Batman Üniversitesi Tıbbi Sekreterlik ve Dokümantasyon bölümünden 2011 yılında mezun olan ve iş bulamadığı için inşaatta çalışmaya başlayan 1 çocuk babası Orhan Tokar da (29), yaşanan patlamada her iki bacağından yaralandı. Uzun süre tedavi görmesi gereken ve ailesine bakacak kimsenin bulunmadığı Tokar, “HDP’nin barajı aşması bizi hiç olmadığı kadar mutlu etti. Bir şeyleri kazanabilmen için bedel vermen gerekir, bedel vermiş olan biz olalım yeter ki barış gelsin” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler