1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Açık havada Kürtçe ders
Açık havada Kürtçe ders

Açık havada Kürtçe ders

TZP Kurdî öncülüğünde, “21 Şubat Dünya Anadil Günü” nedeniyle Diyarbakır'da bugün gerçekleştirilecek kitlesel yürüyüşe katılım çağrısı yapan el bildirileri ve semt pazarlarında sebze-meyve isimlerinin yer aldığı kartlar dağıtıldı.

A+A-
DÜ Fen Fakültesi önünde bir araya gelen çok sayıda öğrenciye ise Kürdi-Der eğitmenleri tarafından Fakülte bahçesinde Kürtçe ders verildi.
 
Diyarbakır Merkez Yenişehir İlçesi'ndeki Ofis Semtinde bulunan ACZ Plaza önünde TZP Kurdî, Kürdi-Der Eğitim Sen, DTK ve BDP öncülüğünde bir araya gelen çok sayıda Kürt dili eğitim gönüllüsü basın açıklaması yaptı. “Kürtçe düşün”, “Dil onurdur”, “Dil yaşamdır” ve “Kürtçe yazın” yazılı önlüklerin giyildiği açıklamada, TZP Kurdi adına Diyarbakır Kürdi-Der Şube Başkanı Sabahattin Gültekin, Kürtçe bir konuşma yaptı.
 
'Eğitim dili Kürtçe olsun'
 
Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana devletin tekçi zihniyetinden vazgeçmediğini belirten Gültekin, bu tekçi politikalarıyla bütün dilleri yasakladığını ve hala da yasaklamaya devam ettiğini söyledi. “Buna rağmen Kürt halkı kendi dilini yaşatabilmek için mücadele vermiştir” diyen Gültekin, “Kürt halkı yıllarca kimliği üzerindeki baskıları mücadele ederek kaldırdı. Ama hala Kürt dili üzerindeki baskılar kalkmış değil. Kürtlerin dili Kürtler için kırmızı çizgileridir. Artık eğitim dilinin Kürtçe yapılmasını istiyoruz” dedi. Gültekin son olarak, bugün Koşuyolu Parkı'ndan İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne saat 13.00′da gerçekleştirilecek yürüyüş için katılım çağrısı yaptı.
 
Kitle daha sonra, semt pazarında Kürtçe meyve ve sebze isimlerinin bulunduğu etiketler dağıttı. Etiketlere Pazar esnafının yoğun ilgi gösterdiği gözlenirken, Ofis'te de bildiriler dağıtıldı.
 
Üniversitede açık hava dersi
 
Öte yandan Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi önünde bir araya gelen çok sayıda öğrenci “21 Şubat Dünya Anadil Günü” nedeniyle bir şölen düzenledi. Öğrenciler, davul, zurna eşliğinde uzun bir süre Kürtçe şarkılarla halay çekti.
 
Daha sonra KURDİ-DER'den gelen eğitmenler tarafından öğrencilere açık havada Kürtçe ders verildi. Fen Fakültesi önünde gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler, Kürt dili hakkında bilgilendirildi. Öğrenciler daha sonra Kürtçe'nin günlük yaşamda kullanımı üzerine yaptıkları tartışmalarla deneyimlerini paylaştı.
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT